Szansa na większy kredyt mieszkaniowy

MAS
opublikowano: 14-08-2012, 00:00

Po miesiącach spadków wakacje przyniosły stabilizację zdolności kredytowej.

Od początku 2012 r. zdolność kredytowa Polaków systematycznie malała. Składało się na to wiele czynników, m.in. regulacje Komisji Nadzoru Finansowego (Rekomendacja SII) i wzrost stawki WIBOR. Jednak w sierpniu 2012 r. zdolność kredytowa praktycznie się nie zmieniła.

Według szacunków Domu Kredytowego Notus, rodzina uzyskująca dochód 5 tys. zł netto i niemająca żadnych zobowiązań, chcąc zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości, może liczyć średnio na 345 817 zł. To mniej niż w lipcu, ale różnica wynosi tylko 5722 zł, czyli nieco ponad 1,5 proc. Zmiana wynika z niewielkiej korekty średniej marży banków.

— Część banków podwyższyła oprocentowanie dla kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości, stąd niewielki spadek zdolności kredytowej. Minimalnie za to wzrosła zdolność kredytowa osób, które mają wkład własny. Jeśli o kredyt ubiega się tylko osoba, która ma 7 tys. zł netto dochodu i 20 proc. wkładu własnego, to może otrzymać średnio 624 506 zł kredytu. To o 5505 zł (0,89 proc.) więcej niż w lipcu — wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.

Ta kosmetyczna wynika z minimalnej korekty stawki WIBOR, która przez miesiąc spadła z 5,13 do 5,11 proc.

Maksymalna zdolność kredytowa

Symboliczne obniżenie oprocentowania poskutkowało równie symbolicznym podwyższeniem zdolności kredytowej dla klientów z wkładem własnym. W lipcu nie zmieniły się zasady liczenia zdolności kredytowej, żaden bank nie zaostrzył kryteriów przyznawania kredytów. Pozostające na praktycznie takim samym poziomie WIBOR i marże kredytowe spowodowały, że zdolność kredytowa Polaków się nie zmieniła. Po wielu miesiącach, kiedy możliwości zaciągania kredytów malały, sierpień jest pierwszym miesiącem, kiedy zdolność przestała spadać.

— Na odwrócenie dotychczasowego trendu, czyli nawzrost zdolności kredytowej, możemy jednak liczyć tylko w przypadku spadku stopy WIBOR lub zmian regulacji KNF, czego z pewnością nie należy się spodziewać w najbliższych tygodniach — podsumowuje Michał Krajkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Szansa na większy kredyt mieszkaniowy