Szara strefa nadal silna

Marek Matusiak
opublikowano: 26-06-2000, 00:00

Szara strefa nadal silna

GROŹNA, ALE PRZYDATNA: Oddziaływanie szarej gospodarki powoduje wzrost wartości PKB o kilkanaście procent.

GUS przedstawił szacunki dotyczące tzw. szarej strefy gospodarki. Wynikają one z rewizji rachunków narodowych przeprowadzanych z tytułu dalszego dostosowywania się Polski do Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych. W efekcie zrewidowane dane dają lepszy jakościowo i bardziej porównywalny obraz rozwoju gospodarczego i społecznego. Niejako przy okazji takich rewizji wychodzi na jaw istnienie i oddziaływanie szarej gospodarki.

UWZGLĘDNIENIE przez GUS rozmiarów działalności szarej strefy w szacunkach produktu krajowego brutto spowodowało wzrost wartości PKB o 15-17 proc. Okazuje się, że o ile w latach 1994-97 udział szarej gospodarki w tworzeniu PKB systematycznie malał, o tyle w kolejnym roku lekko wzrósł.

W CAŁYM omawianym tu okresie najwyższy wpływ na rozmiary produkcji w szarej strefie miała działalność gospodarcza prowadzona w zarejestrowanych podmiotach gospodarczych. Doszacowanie tej działalności podwyższyło poziom PKB o 12,1 proc. w 1994 r. i o 11,9 proc. w rok później. Następnie wskaźnik ten utrzymywał się na poziomie 11,0 proc.

PODOBNĄ tendencję zaobserwować można przy szacowaniu wpływu szarej strefy z tytułu pracy nie rejestrowanej na przyrost PKB: w roku bazowym wyniósł on 5,1 proc., w dwóch kolejnych latach utrzymywał się na poziomie 4,6-4,7 proc., by następnie ustabilizować się na poziomie 4,2-4,3 proc.

JAK SIĘ MOŻNA BYŁO spodziewać oddziaływanie szarej strefy jest najbardziej widoczne w dziale handel i naprawy oraz hotele i restauracje, gdzie przyrost PKB szacowany jest — w zależności od roku — od 6,9 do 8,6 proc., W budownictwie szara strefa winduje PKB o 2,5-3,1 proc , w przemyśle — od 1,5 do 1,9 proc., transporcie i gospodarce magazynowej — od 0,9 do 1,2 proc. We wszystkich tych dziedzinach jest ono malejące. Stosunkowo najmocniej szara strefa czuje się przy obsłudze nieruchomości firm, gdzie wskaźnik jej oddziaływania wyraźnie wzrasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szara strefa nadal silna