Szarża giełdowych byków trwa nadal

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SKARBIEC TFI
opublikowano: 23-11-2022, 14:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Za nami trzy tygodnie listopada, a zapoczątkowana w połowie października szarża giełdowych byków trwa nadal. Tematem numer jeden wciąż pozostaje „pivot” mający odzwierciedlać zmianę/łagodzenie polityki FED co do dalszej ścieżki podwyżek stóp procentowych.

Łukasz Siwek, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI
Łukasz Siwek, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI

Rynkowych nastrojów nie psują nawet doniesienia z Chin, gdzie sytuacja koronawirusowa ma się zupełnie inaczej niż przed kilkoma tygodniami. Zamiast łagodzenia polityki zero-covid, obserwujemy zaostrzenie lockdownów, które z pewnością nie pomogą we wzroście światowego PKB. We wspomnianych zwyżkach nasz parkiet uczestniczy ochoczo, szczególnie jeśli chodzi o WIG20. Podobnie jak miesiąc temu znajdujemy się na szóstym miejscu wśród 92 głównych indeksów na świecie grupowanych przez Bloomberga (w horyzoncie YTD w tym zestawieniu GPW nadal plasuje się na 86. miejscu).

Obecnie jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za III kwartał. Przed jego rozpoczęciem analitycy oczekiwali, że był to dla spółek kolejny mocny, pod względem przychodów, kwartał. Obawiali się jednak tego, jak mocno rosnące ceny surowców, energii czy wynagrodzeń przełożą się na osiąganą przez firmy marżowość. Pierwsze odczyty wyników z naszej giełdy, w naszej ocenie, wypadają całkiem nieźle. Reakcje na publikowane dane, widoczne także za oceanem, pokazują, iż inwestorzy są obecnie mocno wrażliwi na stronę kosztową i premiują spółki, które już wdrożyły lub zapowiedziały oszczędności i cięcia wydatków.

W kontekście lokalnych stóp zwrotu należy zwrócić uwagę na duże rozwarstwienie pomiędzy krajowymi blue chipami, które w tym miesiącu rosną o ok. 12 proc., a indeksami grupującymi małe i średnie spółki, mającymi za sobą zwyżki na poziomie 4 proc. Takie zachowanie jest zgodne z oczekiwaniami, że pierwszy impuls wzrostowy będzie pochodził od inwestorów zagranicznych inwestujących w najbardziej płynne spółki, którym dodatkowo sprzyjało umocnienie polskiej waluty.

Patrząc w dłuższym horyzoncie, nadal uważamy, że mimo ostatnich wzrostów GPW nie wyczerpało swojego potencjału i dalej będzie pokazywać relatywną siłę. W dalszej kolejności oczekujemy, że utrzymywanie się dobrych nastrojów na WIG20 wpłynie również na lokalnych inwestorów, co będzie się przekładać na zniwelowanie występującej w ostatnim czasie dywergencji pomiędzy małymi a dużymi spółkami.

Materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej. Skarbiec TFI SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skarbiec TFI SA z siedzibą: al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa (KRS 0000060640).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane