Szczecin doskonały dla inwestorów

opublikowano: 30-03-2017, 22:00

Stolica Pomorza Zachodniego to miasto otwarte na naukę i przedsiębiorczość

W Szczecinie inwestuje się w ośrodki naukowo-badawcze, infrastrukturę informatyczną oraz instytucje otoczenia biznesu. Od lat miasto uznawane jest za aktywnie rozwijający się ośrodek nowoczesnych technologii i BPO z takimi firmami, jak Home.pl, UniCredit Business Integrated Solutions, Diebold Nixdorf, Arvato, Metro Services, Asseco Data Systems, Genpact, Mobica, Coloplast. Powstają tu specjalistyczne zaawansowane rozwiązania często w ramach projektów dla rozpoznawalnych światowych marek. Należą do nich m.in.: wstrzykiwacze insulinowe, systemy treningowe, symulatory do czołgów Leopard, namioty sferyczne wykorzystywane m.in. w wielkich produkcjach filmowych, systemy head up display do samochodów, zaawansowane rozwiązania dla profesjonalnego rynku filmowego i muzycznego, technologia Emb3D, która pozwala na umiejscawianie wirtualnej rzeczywistości w prawdziwych lokacjach.

Działalność badawczo-rozwojową prowadzi wiele firm związanych z branżami informatyczną, medyczną, chemiczną, m.in.: READ-GENE, DGS Poland, Avid Technology, Aply, Teonite, Red Sky. Realizacją i wspomaganiem działań innowacyjnych zajmują się także centra naukowo-badawcze, między innymi Klaster ICT Pomorze Zachodnie oraz Klaster „Zielona Chemia”. Jednym z filarów gospodarki Szczecina jest branża morska. Rewitalizowane tereny postoczniowe wykorzystywane są w przemyśle offshore.

Na północnych terenach miasta oraz na Wyspach Ostrów Brdowski i Gryfia przemysł morski i stoczniowy rozwijają nowoczesne przedsiębiorstwa, do których należą m.in. ST3 Offshore, Teleyard, Finomar, Stocznia Partner, Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Elwiko, JV Steel Construction, Navikon SRY Ltd. Strategiczna lokalizacja, łatwy dostęp do Bałtyku, dobre skomunikowanie z resztą Europy w połączeniu z dostępnością powierzchni magazynowych i terenów produkcyjnych czynią Szczecin niezwykle atrakcyjnym miejscem do lokowania i rozwoju firm logistycznych. Na swoją siedzibę Szczecin wybrały m.in. firmy: V4L, OT Logistic, Raben, DB, Baltchem, Macsped, CH Hartwig oraz Waimea Holding i Panattoni. Szczecin to także atrakcyjne miejsce turystyczne.

Jednym z tegorocznych wydarzeń będzie finał The Tall Ships Races 2017, który odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia 2017 r. dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej rozbudowany program wsparcia i obsługi firm i inwestorów silny ośrodek akademicki: pięć uczelni publicznych oraz 14 szkół wyższych o charakterze niepublicznym wysoka jakość edukacji — XIII Liceum Ogólnokształcące najlepsze w Polsce ponad 77 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym ponad 400 tys. mieszkańców w Szczecinie i około 700 tys. w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw — 4623,95 zł stopa bezrobocia — 4,7 proc. wartość kapitału zagranicznego przedsiębiorstw — 818,7 mln zł rynek powierzchni magazynowych — 187 tys. mkw. rynek powierzchni biurowych — 160 tys. mkw., w budowie około 40 tys. mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu