Szczecin ubiega się o 255 mln zł  dotacji dla spalarni

Anna Pronińska
opublikowano: 30-06-2010, 11:48

Po budowie oczyszczalni przyszedł czas na spalarnię. Przetarg na jej budowę już w 2011 r. Miasto, kierowane przez prezydenta Piotra Krzystka, policzyło, że projekt pochłonie 590 mln zł.

Władze Szczecina złożyły wniosek o dofinansowanie budowy nowoczesnej spalarni odpadów, która za pięć lat ma powstać na Ostrowie Grabowskim (dawna wyspa rzeczna w Szczecinie) w odległości 1,5 km od budynków mieszkalnych. Jej koszt budowy oszacowano na około 590 mln zł brutto. Decyzja w sprawie przyznania dotacji ma zapaść w sierpniu. Miasto liczy, że wsparcie finansowe wyniesie przynajmniej 255 mln zł.

Zobacz więcej

Prezydent Piotr Krzystek

W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę zadania,  który zaprojektuje i zbuduje spalarnię. Obiekt będzie na tyle nowoczesny, że powinien służyć mieszkańcom nawet 50 lat.

Spalarnia odpadów to druga po oczyszczalni ścieków nowoczesna i ekologiczna inwestycja, która powstanie w Szczecinie. Oczyszczalnia „Pomorzany” była jedną z najbardziej oczekiwanych i najważniejszych inwestycji w powojennym Szczecinie. Obiekt oficjalnie otwarty został w maju  tego roku. Dzięki oczyszczalni Szczecin zniknie z listy największych trucicieli Odry i Bałtyku.

Obiekt powstał w ramach programu „Poprawa jakości wody dla Szczecina”, który obejmował m.in. budowę oczyszczalni „Zdroje”, 200 km nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz modernizację 57 km starych sieci. Jego koszt opiewał na 282,2 mln EUR, z czego 66 proc. wyłożyła Unia Europejska, 71 mln EUR pożyczył Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska, a 27 mln EUR wyłożył Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Szczecin ubiega się o 255 mln zł dotacji dla spalarni