Szczurek: wzrost PKB prawdopodobnie powyżej 3 proc.

PAP
opublikowano: 26-03-2014, 11:28

Wzrost polskiego PKB prawdopodobnie przekroczy w tym roku 3 proc. - powiedział w środę dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek. Zapowiedział, że Polska nie będzie mieć problemów z obniżeniem deficytu sektora finansów do 3,9 proc. PKB.

Szef resortu finansów powiedział, że tegoroczny wzrost gospodarczy z pewnością będzie bliższy temu, co prognozuje Narodowy Bank Polski, a nie temu, co zapisano w założeniach do ustawy budżetowej na 2014 r. Nie podał konkretniej liczby, podkreślając jednak, że będzie to prawdopodobnie powyżej 3 proc.

Tzw. centralna ścieżka w marcowej projekcji NBP zakłada, że PKB wzrośnie w tym roku 3,6 proc. Szczurek zaznaczył, że według MF nie będzie to jednak aż tak wysoki wzrost. W tegorocznym budżecie zapisano wzrost PKB o 2,5 proc.

Szef resortu finansów powiedział, że oficjalny termin przekazania Aktualizacji Programu Konwergencji (AKP) do Komisji Europejskiej prawdopodobnie nie tylko zostanie dotrzymany, ale zostanie przyspieszony. "15-go kwietnia Polska musi przedstawić plan działań zmierzających do ograniczenia deficytu zgodnie z rekomendacją Radu UE. W związku z tym Aktualizacja Programu Konwergencji na pewno będzie wysłana do Komisji Europejskiej przed końcem kwietnia, gdzieś w okolicach połowy kwietnia" - powiedział.

Dodał, że prace nad dokumentem trwają, ministerstwo nie ma ciągle ostatecznych danych dotyczących deficytu finansów publicznych za 2013 r. "Nie spodziewamy się problemów z wypełnieniem zobowiązań dotyczących deficytu finansów publicznych w 2014 r. Po części wynika to z lepszej prognozy wzrostu gospodarczego" - powiedział.

Szczurek dodał, że nie przypuszcza, iż w wyniku oceny przez KE zarówno planowanych przez nasz kraj działań związanych z ograniczeniem deficytu, jak i AKP, na Polskę mogłyby być nałożone dodatkowe wymagania. "Te decyzje będą podejmowane dopiero w Brukseli pod koniec maja" - dodał.

W listopadzie ubiegłego roku w swoich rekomendacjach Komisja uznała, że Polska powinna w 2014 r. obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 3,9 proc. PKB, a w 2015 r. do 2,8 proc. PKB. (PAP)

Mateusz Szczurek, minister finansów (fot. Puls Biznesu, WM)
Mateusz Szczurek, minister finansów (fot. Puls Biznesu, WM)
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane