Szczygło: Wkrótce spotkanie polsko-ukraińsko-białoruskie

PAP
29-04-2009, 15:32

W najbliższym czasie spotkają się przedstawiciele BBN i jego odpowiednicy z Ukrainy i Białorusi - poinformował w  środę szef BBN Aleksander Szczygło po spotkaniu z sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisą Bohatyriową.

"W najbliższym czasie - termin jest do uzgodnienia - spotkamy się w formacie trójstronnym - Polska, Ukraina i przedstawiciel Białorusi" - powiedział Szczygło dziennikarzom po podpisaniu deklaracji współpracy między BBN i jego ukraińskim odpowiednikiem.

"Jest to element otwarcia się krajów Unii Europejskiej na współpracę z Białorusią; nie świadczy to o zapominaniu o tych istotnych problemach, które Białorusi dotyczą i które jeszcze nie zniknęły. Są jednak pozytywne sygnały ze strony Białorusi, podejmujemy je, by współpracować i pomóc Białorusi w drodze do demokracji i wolności" - dodał Szczygło.

Szef BBN zastrzegł, że na razie nie przewiduje się instytucjonalizacji tej trójstronnej współpracy. "Będziemy się bacznie przyglądać temu, co się dzieje na Białorusi w odniesieniu do polskiej mniejszości, co się dzieje z przestrzeganiem praw człowieka" powiedział.

Przypomniał, że na inauguracyjny szczyt Partnerstwa Wschodniego UE 7 maja do Pragi została zaproszona także Białoruś, a w ostatnich miesiącach z wizytami na Białorusi byli wicepremier Waldemar Pawlak i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Bohatyriowa powiedziała, że koncepcja trójstronnej współpracy przewijała się w spotkaniach prezydentów Polski i Ukrainy oraz Ukrainy i Białorusi. Dodała, że trójstronne spotkanie ma być jednym z elementów włączania Białorusi w partnerstwo wschodnie, a "przedstawiciele biur bezpieczeństwa wypracują wspólne podejście do rozwiązywania problemów i nakreślą plany współpracy".

Spotkanie szefa BBN i sekretarz RBiO Ukrainy dotyczyło m.in. bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego oraz integracji Ukrainy z UE i NATO.

"Dokument, który podpisaliśmy świadczy, że tak samo rozumiemy wiele problemów" - powiedziała Bohatyriowa. "Kurs euroatlantycki jest zapisany w konstytucji i ustawodawstwie Ukrainy, a Polska jest naszym pewnym partnerem wspierającym Ukrainę w dążeniach euroatlantyckich i w realizacji programów zbliżających Ukrainę do tych struktur" - dodała. Przypomniała, że Ukraina uczestniczy we wszystkich misjach NATO. przy czym wykorzystuje polskie doświadczenia.

Przed rokiem BBN i Rada postanowiły regularnie wymieniać się informacjami związanymi z bezpieczeństwem, integracją z NATO i UE. Konsultacje dotyczą m.in. struktur i zasad działania NATO oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Ostatni szczyt NATO w Niemczech i Francji podtrzymał deklarację sojuszu sprzed roku, kiedy uznano, że Gruzja i Ukraina w przyszłości zostaną państwami członkowskimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szczygło: Wkrótce spotkanie polsko-ukraińsko-białoruskie