Szczyt jest okazją do pogłębienia międzynarodowej współpracy

29-04-2004, 07:42

PAP: Europejski Szczyt Gospodarczy w Warszawie prawdopodobnie nie przyniesie wymiernych efektów czy decyzji, ale jest dobrą okazją do pogłębienia międzynarodowej współpracy - uważają uczestnicy pierwszego dnia obrad Szczytu.

Spotkania takie jak Europejski Szczyt Gospodarczy nie przynoszą wymiernych efektów, są jednak ważne, jak ważna jest rozmowa czy dialog i ten szczyt jest jedną z form dialogu - uważa dyrektor Europejskiego Instytutu Kolegium Civitas Jacek Saryusz-Wolski.

Jeden z najbogatszych Polaków Jan Kulczyk rozmawiał już podczas Europejskiego Szczytu Gospodarczego z zagranicznymi partnerami.

"To nie jest miejsce na podejmowanie decyzji, ale na rozmowę w przyjaznej atmosferze i odświeżenie kontaktów" - powiedział dziennikarzom w środę podczas Europejskiego Szczytu.

Uczestnicy Szczytu rozmawiali m.in. o tworzeniu Europy przyjaznej biznesowi, rozszerzeniu Unii Europejskiej oraz o tym, czy członkostwo w strefie euro jest korzystne.

Rozszerzenie Unii Europejskiej zarówno w krajach członkowskich jak i wstępujących do UE budzi więcej obaw niż nadziei - zauważył były premier Mieczysław F.Rakowski.

"Myślę, że w tej chwili przewagę biorą obawy zarówno wśród krajów członkowskich Unii jak i wstępujących, ponieważ wbrew wszystkim politycznym oświadczeniom,

różnice między Europą Wschodnią i Zachodnią są ogromne" - powiedział PAP Rakowski.

W opinii byłego ministra spraw zagranicznych i byłego członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Rosatiego, Europa pod wieloma względami odstaje od dynamicznych gospodarek światowych.

"Jest ryzyko, że nie tylko USA +odjadą+ nam bardzo daleko, ale że w perspektywie przegonią nas nawet Chiny czy Indie" - powiedział.

Dodał, że pozytywną stroną rozszerzenia Unii Europejskiej jest to, że powstanie dzięki temu największy rynek na świecie. Jednak - jak zaznaczył - jest to rynek zbyt "wyregulowany", na którym

istnieje dużo ograniczeń.

Zdaniem prezesa NBP Leszka Balcerowicza, termin przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty zależy głównie od zaawansowania uzdrowienia finansów publicznych. Jednym z najwcześniejszych terminów pozostaje 2007 rok.

Szef warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki uważa, że Warszawa jest właściwym miejscem do zorganizowania konferencji takiej jak Europejski Szczyt Gospodarczy, gdyż "może przypomnieć, że jesteśmy atrakcyjni pod względem inwestycyjnym".

"W trakcie spotkań dużo mówi się o pozycji krajów wchodzących do Unii Europejskiej. Z tych rozmów wynika, że poszczególne kraje będą musiały wywalczyć sobie w niej pozycję" - powiedział w rozmowie z PAP doradca prezydenta RP Witold Orłowski.

W Polsce infrastruktura powinna być podporządkowana

nieskrępowanym możliwościom inwestycyjnym - to konkluzja rozmów przeprowadzonych podczas Szczytu przez szefa Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzeja Malinowskiego.

Zdaniem rzecznika organizatorów Europejskiego Szczytu

Gospodarczego Adrzeja Jonasa, środki bezpieczeństwa obowiązujące na szczycie są "adekwatne do niepokojów i przewidywań". Hotel Victoria, gdzie odbywają się sesje szczytu, jest obecnie prawdopodobnie najlepiej strzeżonym miejscem w Europie.

Rzecznik odpowiadał na zarzuty dziennikarzy, których zdaniem, do Warszawy zjechał "drugi garnitur" polityków europejskich. Spośród 16 prezydentów goszczących na szczycie większość pochodzi z krajów

Europy środkowej i południowej.

"Dla nas to oni są najważniejsi, bo oni budują naszą pozycję: silni na Zachodzie będziemy wtedy, jeżeli będziemy silni na Wschodzie" - powiedział Jonas.

Według rzecznika, w środę do południa do Warszawy przybyło 650 uczestników szczytu. Do obsługi imprezy akredytowało się 250 dziennikarzy z całego świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szczyt jest okazją do pogłębienia międzynarodowej współpracy