Szef BNP Paribas: Turcja to świetna gospodarka

opublikowano: 14-09-2018, 12:17

Turcja to dla nas świetny rynek, powiedział Jean Lemierre, szef francuskiego banku BNP Paribas.

- Turcja to świetny kraj, świetna gospodarka – powiedział Lemierre w wywiadzie udzielonym CNBC podczas dorocznego szczytu ekonomicznego w Singapurze. – Powinniśmy uspokoić komentarze. Turcja jest świetna. Stoi w obliczu trudności, które mam nadzieję, a nawet pewność, wie jak pokonać – dodał. 

BNP Paribas to jeden z europejskich banków z największą ekspozycją na Turcję.

Problemy polityczne i gospodarcze spowodowały gwałtowne osłabienie tureckiej liry w tym roku. W czwartek bank centralny podwyższył główną stopę aż o 625 pkt. bazowych do 24 proc. Lemierre uważa, że było to dobre posunięcie.

- Podjęli zdecydowaną, poważną i niezwykle ważną decyzję. Turcja musiała reagować i zareagowała. Myślę, że podjęli właściwe działania w czasie kiedy waluta coraz bardziej słabła – powiedział szef BNP Paribas.

Turecka lira słabnie w piątek o 0,3 proc. do 6,0977 za dolara. Około miesiąc temu słabła do 6,8834 za dolara.

Lemierre zwrócił uwagę, że wbrew obrazowi spowodowanemu przez doniesienia na temat Turcji, czy Argentyny, wiele gospodarek wschodzących ma mocne fundamenty.

- Nie wierzę, że widzimy, czy stoimy w obliczu kryzysu rynków wschodzących. Są napięcia w niektórych krajach i znamy je: Turcja, Argentyna. Są napięcia w niektórych krajach, ale nie jest to wszechobejmujący kryzys, szczególnie w Azji, gdzie nie widzę szczególnych trudności – powiedział szef BNP Paribas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu