Szef Fed pozwany za blokowanie powstania banku

opublikowano: 07-09-2018, 08:17

Szef Fed Jerome H. Powell został pozwany przez Jamesa McAndrewsa, byłego pracownika banku centralnego, za blokowanie uruchomienia nowego rodzaju banku, donosi The New York Times.

McAdrews zarzuca szefowi Fed, że stawia interesy wielkich banków z Wall Street ponad interesami innych dużych klientów finansowych. W pozwie informuje, że Powell kazał pracownikom Fed wycofać zgodę na otwarcie konta w Fed w Nowym Jorku stworzonemu przez McAndrewsa bankowi TNB USA, co uniemożliwia mu rozpoczęcie działalności.

Zobacz więcej

Jerome Powell

Bloomberg

McAndrews kierował komórką badań w Fed w Nowym Jorku w latach 2010-2016. Po odejściu z pracy, w 2017 roku uzyskał licencję bankową w stanie Conncticut. TNB USA wystąpił o otwarcie konta w Fed w Nowym Jorku w sierpniu ubiegłego roku.

Pomysł McAndrewsa na bank nowego rodzaju wynika ze zmian w działaniach systemu bankowego spowodowanych przez kryzys 2008 roku, pisze The New York Times. Od 2015 roku Fed stara się ograniczyć płynność płacąc bankom za trzymanie depozytów w banku centralnym. Obecnie Fed oferuje bankom 1,95 proc. odsetek od depozytów. Banki z kolei oferują trochę niższe oprocentowanie swoim depozytariuszom. Różnica oprocentowanie jest ich zyskiem. Aby jednak ograniczyć zysk banków Fed oferuje niebankowym depozytariuszom 1,75 proc.

McAdrews uważa, że obecnie banki zabierają niemal cały zysk z mechanizmu stosowanego przez Fed. W 2017 roku bank centralny zapłacił im z tytułu depozytów 25,8 mld USD. Dlatego wymyślony przez niego TNB USA miałby temu przeciwdziałać, oferując dużym depozytariuszom, jak fundusze inwestycyjne, oprocentowanie od 1,75 do 1,95 proc. Wywarłoby to presję na duże banki, aby podwyższyły oprocentowanie depozytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu