Szef MSZ Rosji wzywa Chiny do odejścia od dolara

  • PAP
opublikowano: 22-03-2021, 15:27

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który przybył w poniedziałek do Chin, wezwał władze obu państw do zwiększenia niezależności technicznej oraz odchodzenia od amerykańskiej waluty i zachodnich systemów płatniczych, by chronić się przed sankcjami.

Wizyta Ławrowa zbiega się w czasie z napięciami w relacjach Chin i Rosji z USA oraz planami nałożenia przez UE sankcji za łamanie praw człowieka na osoby i instytucje m.in. w tych dwóch krajach. Byłyby to pierwsze unijne sankcje wobec ChRL od ponad 30 lat.

Siergiej Ławrow, fot. Bloomberg
Siergiej Ławrow, fot. Bloomberg

„Musimy zmniejszyć ryzyko sankcji poprzez wzmocnienie naszej niezależności technologicznej, poprzez przejście na płatności w naszych walutach narodowych i globalnych walutach, które są alternatywą wobec dolara” – powiedział Ławrow.

„Musimy odejść od używania międzynarodowych systemów płatności kontrolowanych przez Zachód” – dodał rosyjski minister w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w państwowych chińskich mediach.

Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty szef rosyjskiej dyplomacji ma się spotkać z ministrem spraw zagranicznych ChRL Wangiem Yi w słynącym z krasowych formacji skalnych turystycznym mieście Guilin na południu Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane