Szef Orco się obronił, entuzjazmu nie ma

KSA
28-04-2010, 00:00

Jean-Francois Ott zachowuje fotel, kurs lekko spada, a analitycy są pełni sceptycyzmu.

Jean-Francois Ott zachowuje fotel, kurs lekko spada, a analitycy są pełni sceptycyzmu.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy deweloperskiej spółki nie odwołało zarządu. Zmian w kierownictwie chciała grupa akcjonariuszy skupionych wokół firmy inwestycyjnej Millenius. Jean-Francoisa Otta miał zastąpić na stanowisku prezesa Jean-Pierre Mattei. Nowi akcjonariusze nie mieli jednak na walnym wystarczająco dużo głosów, bo Orco przeprowadziło ostatnio trzy podwyższenia kapitału, które rozwodniły ich udział.

— Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z poparcia akcjonariuszy — nie kryje radości Jean-Francois Ott.

Rynek jest jednak nieco sceptyczny wobec braku przewrotu w spółce. Akcje Orco taniały wczoraj na GPW przy niewielkich obrotach.

— Naszym zdaniem, cele i strategia prezentowana przez akcjonariuszy mniejszościowych była w dłuższym terminie lepsza dla spółki od planów obecnego zarządu — komentuje Igor Muller z czeskiego biura Wood Co.

Mniejszościowi akcjonariusze zamierzali znacząco zmniejszyć zadłużenie Orco u obligatariuszy, natomiast obecny zarząd sugeruje rozciągnięcie zapadalności papierów dłużnych na następne 10 lat.

— Niezależnie od tego, kto ma kontrolę nad spółką, najważniejsze jest teraz, by znaleźć rozwiązanie dla ograniczenia jej zadłużenia — uważa z kolei Patrick Vyroubal z biura Atlantik.

Jego zdaniem, kluczowa dla uregulowania sytuacji w Orco będzie decyzja paryskiego sądu w sprawie planu naprawczego. Ma zapaść w połowie maja.

— Przyjęcie planu znacząco zwiększyłoby szanse Orco na przetrwanie, natomiast jego odrzucenie może doprowadzić do likwidacji firmy. Nie ma bowiem pewności, że sąd da spółce więcej czasu w ramach procedury ochronnej — podkreśla Patrick Vyroubal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szef Orco się obronił, entuzjazmu nie ma