Szef Societe Generale: „twardy” brexit wywoła globalną recesję

opublikowano: 08-10-2019, 11:12

„Twardy” brexit będzie katastrofą dla systemu finansowego, alarmuje Lorenzo Bini Smaghi, szef rady dyrektorów Societe Generale.

- Ta niepewność, myślę, będzie miała wpływ na emocje, nastroje przedsiębiorców na całym świecie – powiedział Bini Smaghi podczas konferencji Bloomberg Invest London. – Konsumpcja i inwestycje staną w miejscu i możemy mieć recesję. To wydarzenie systemowe – dodał.

Lorenzo Bini Smaghi
Zobacz więcej

Lorenzo Bini Smaghi fot. Bloomberg

Sytuacja dotycząca brexitu jest niejasna. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że kraj opuści Unię Europejską 31 października bez względu na to, czy osiągnięte zostanie z nią porozumienie w tej sprawie, czy nie. Prezydent Francji i premier Irlandii sygnalizowali, że oczekują postępu w negocjacjach do piątku.

- Dla branży finansowej to duże ryzyko, bo jeśli nie będzie kontynuacji to stanie się to katastrofą dla systemu finansowego – powiedział Bini Smaghi, który w przeszłości był w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego. – Uzgodniony brexit miałby przynajmniej koncepcję równoważności, co pozwoliłoby przynajmniej na przejście. Jeśli będzie „twardy” brexit wówczas jest problem, bo kontynuacja kontraktów, kontynuacja biznesów stanęłaby pod znakiem zapytania – dodał.

Szef Societe Generale uważa, że „twardy” brexit spowodowałby podobne skutki, co upadek Lehman Brothers w 2008 roku.

- Widzieliśmy w przeszłości, że kiedy są wątpliwości i niepewność, finansowe szoki stają się szokami realnej gospodarki – powiedział Bini Smaghi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy