Szef Societe Generale: „twardy” brexit wywoła globalną recesję

opublikowano: 08-10-2019, 11:12

„Twardy” brexit będzie katastrofą dla systemu finansowego, alarmuje Lorenzo Bini Smaghi, szef rady dyrektorów Societe Generale.

- Ta niepewność, myślę, będzie miała wpływ na emocje, nastroje przedsiębiorców na całym świecie – powiedział Bini Smaghi podczas konferencji Bloomberg Invest London. – Konsumpcja i inwestycje staną w miejscu i możemy mieć recesję. To wydarzenie systemowe – dodał.

Lorenzo Bini Smaghi
fot. Bloomberg

Sytuacja dotycząca brexitu jest niejasna. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że kraj opuści Unię Europejską 31 października bez względu na to, czy osiągnięte zostanie z nią porozumienie w tej sprawie, czy nie. Prezydent Francji i premier Irlandii sygnalizowali, że oczekują postępu w negocjacjach do piątku.

- Dla branży finansowej to duże ryzyko, bo jeśli nie będzie kontynuacji to stanie się to katastrofą dla systemu finansowego – powiedział Bini Smaghi, który w przeszłości był w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego. – Uzgodniony brexit miałby przynajmniej koncepcję równoważności, co pozwoliłoby przynajmniej na przejście. Jeśli będzie „twardy” brexit wówczas jest problem, bo kontynuacja kontraktów, kontynuacja biznesów stanęłaby pod znakiem zapytania – dodał.

Szef Societe Generale uważa, że „twardy” brexit spowodowałby podobne skutki, co upadek Lehman Brothers w 2008 roku.

- Widzieliśmy w przeszłości, że kiedy są wątpliwości i niepewność, finansowe szoki stają się szokami realnej gospodarki – powiedział Bini Smaghi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane