Szef Waluciarz.pl w rękach CBA

opublikowano: 12-02-2020, 10:01

Rafał P., prezes operatora platformy Dobrykurs.pl, został zatrzymany w związku z podejrzeniem pomocy w wytransferowaniu z Polski 8,6 mld zł.

Dziś rano Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało o rozbiciu gangu, odpowiedzialnego za wytransferowanie z Polski 8,6 mld zł. W akcji zatrzymania 18 osób podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, a także przeszukania ponad 60 mieszkań i siedzib firm uczestniczyło około 300 funkcjonariuszy CBA, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

ARC

Gang miał funkcjonować w latach 2016-19, bazując na 26 firmach, zarządzanych przez obywateli Polski, Wietnamu, Chin i Ukrainy, którzy działalność gospodarczą prowadzili głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Z komunikatu CBA wynika, że większość podejrzewanych to „osoby transferujące środki płatnicze” na zagraniczne konta bankowe. Wśród zatrzymanych jest też jednak „prezes krajowej instytucji płatniczej oraz pięć osób zarządzających firmą”. To oni mieli umożliwić wytransferowanie z kraju co najmniej 8,6 mld zł, pochodzących z nieuiszczania należności podatkowych bądź też ich płatności w niepełnym wymiarze.

„PB” ustalił, że krajową instytucją płatniczą (KIP), o którą chodzi, jest spółka Waluciarz.pl, prowadząca platformę Dobrykurs.pl, a jej zatrzymanym prezesem Rafał P. Waluciarz.pl to właściwie była KIP, bo w październiku 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła spółce zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Wszyscy zatrzymani, w tym Rafał P. i inni przedstawiciele Waluciarz.pl, jeszcze dziś mają trafić do prowadzącej śledztwo Prokuratury Regionalnej, gdzie usłyszą zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane