Waluciarz.pl zaprzestał usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej

  • PAP
opublikowano: 31-10-2019, 10:59

Władze spółki Waluciarz.pl zdecydowały o zaprzestaniu realizacji usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Spółka przekazała zarazem, że nie podziela opinii Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w związku z cofnięciem zezwolenia na świadczenie usług płatniczych.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała we wtorkowym komunikacie, że cofnęła zezwolenie na świadczenie przez spółkę Waluciarz.pl usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

"Waluciarz.pl S.A. nie podziela opinii Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w związku z cofnięciem zezwolenia na świadczenie usług płatniczych. Spółka apeluje do Urzędu Komisji o powściągliwość w prezentowanej argumentacji, będąc jednocześnie otwarta na współpracę z Urzędem Komisji" - przekazała spółka w komentarzu przesłanym PAP.

Ponadto, spółka przekazała, że równocześnie, "uznając decyzję nadzorcy (UKNF) za wiążącą i w związku z natychmiastową wykonalnością tejże decyzji, kierując się dobrem spółki i jej akcjonariuszy oraz klientów, władze spółki podjęły decyzję o zaprzestaniu realizacji usług płatniczych w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej bez zbędnej zwłoki, czyli natychmiast po zapoznaniu się z komunikatem UKNF".

"Spółka rozważy dokonanie zmian personalnych w składzie władz. Ponadto w celu zapewnienia transparentności spółka rozważy utworzenie w swojej strukturze dodatkowych jednostek organizacyjnych, w postaci: komitetu ds. audytu oraz komitetu ds. AML i compliance" - czytamy.

Z wtorkowego komunikatu Komisji wynika, że zezwolenie na świadczenie usług płatniczych udzielono spółce w lipcu 2015 r. Obejmowało ono świadczenie usługi przekazu pieniężnego. "KNF ustaliła, że w związku z działalnością Spółki w zakresie świadczonych usług płatniczych, zachodzi bardzo wysokie ryzyko popełniania lub ułatwiania popełniania przestępstw" - tłumaczył regulator.

"KNF uznała w szczególności, że Waluciarz.pl SA nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych. Oznacza to, że w związku z działalnością Spółki istnieją bardzo poważne wątpliwości, że Spółka (...) będzie zarządzała działalnością w zakresie usług płatniczych w sposób ostrożny i stabilny (...). Przeprowadzona ocena działalności Spółki oraz skala i natężenie ryzyka związanego z tą działalnością nie pozwalają uznać tych wątpliwości za usuwalne" - wyjaśniła KNF.

Komisja zaznaczyła, że także osoby zarządzające spółką nie dają rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania - ponoszą pełną odpowiedzialność za nieprawidłowości w działalności spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane