Szef Waluciarza za kratkami

opublikowano: 17-02-2020, 16:07

Rafał Paluszkiewicz i 9 innych osób trafiło na trzy miesiące do aresztu w związku z wytransferowaniem za granicę ponad 8 mld zł.

10:0. Taki wynik osiągnęli przed sądem warszawscy prokuratorzy w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, mającej transferować nielegalnie pieniądze za granicę Polski. Wszystkie wnioski śledczych o trzymiesięczny areszt dla 10 z 18 osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu przez CBA, zostało uwzględnionych.

Nie wstydzi się
Nie wstydzi się
Jeszcze wczoraj prezes Waluciarz.pl był Rafałem P. W swoim oświadczeniu podkreślił jednak, że jako osoba niewinna i poszkodowana wyraża zgodę na publikację przez media jego pełnych danych
Fot. Marek Wiśniewski

Jedną z dziesięciu aresztowanych osób jest Rafał Paluszkiewicz (wyraził zgodę na podawanie pełnych danych), prezes spółki Waluciarz.pl, do października 2019 r. funkcjonującej jako krajowa instytucja płatnicza, nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. To właśnie jemu Prokuratura Regionalna zarzuca kierowanie gangiem, który w latach 2016-19 wytransferował z kraju prawie 8,2 mld zł pochodzących z działalności gospodarczej, od której nie uiszczano podatków. Ta astronomiczna kwota miała być wcześniej przyjęta w gotówce głównie od Wietnamczyków z centrum handlowego w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Skarb państwa na całym procederze miał stracić 2,3 mld zł.

W stosunku do pozostałych ośmiu zatrzymanych osób prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe od 300 do 500 tys. zł, zakazy opuszczania kraju połączone z odebraniem paszportów, dozory policyjne oraz zakazy kontaktowania się między sobą.

Tymczasem Rafał Paluszkiewicz jeszcze przed aresztowaniem wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że działalność Waluciarza była zgodna z prawem i nie przyniosła państwu żadnych strat, a on sam czuje się niewinny i poszkodowany.

Tony gotówki:

Już pisaliśmy: „PB” z 13 lutego 2020 r.

To „PB” ujawnił, że platformą, dzięki której w latach 2016-2019 wytransferowano z Polski prawie 8,2 mld zł, był Waluciarz.pl. Wcześniej te pieniądze spółka przyjęła w gotówce. Tymczasem taka kwota waży około 65 ton!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane