Czytasz dzięki

Szefowa MFW: połowa świata prosi o ratunek

opublikowano: 15-04-2020, 19:04

Pogorszenie sytuacji gospodarczej jest tak duże, że już połowa świata prosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy o ratunek, powiedziała kierująca nim Kristalina Georgiewa.

- To sytuacja nadzwyczajna jak nigdy dotąd. Nie doszło do niej z powodu złych rządów czy pomyłek – powiedziała w CNBC Georgiewa. – Z tego powodu udostępniamy fundusze bardzo szybko – dodała.

Kristalina Georgiewa
fot. Bloomberg

Szefowa MFW powiedziała, że fundusz prosi beneficjentów tylko o jedną rzecz.

- Prosimy: płaćcie swoim lekarzom i pielęgniarkom, upewniajcie się, że wasz system ochrony zdrowia funkcjonuje i że szczególnie narażeni ludzie i pomagający z pierwszej linii są chronieni – powiedziała Georgiewa.

We wtorek MFW potwierdził, że oczekuje spadku globalnej gospodarki o 3 proc. w tym roku. Ostrzegł, że świat może doświadczyć recesji podobnej skali co w latach 30. XX wieku. 

Georgiewa powiedziała, że globalna gospodarka może wzrosnąć o 5,8 proc. w 2021 roku jeśli koronawirus zostanie opanowany i zacznie spadać liczba nowych przypadków zarażenia. Zastrzegła, że nawet gdyby nastąpił oczekiwany wzrost, globalny PKB byłby niższy w przyszłym roku niż w 2019 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane