Szejnfeld szuka swojego pakietu

Jarosław Królak
opublikowano: 13-06-2007, 00:00

Platforma Obywatelska uważa, że PiS celowo opóźnia prace nad pakietem Szejnfelda. Tymczasem rządowa koalicja trawi pakiet Kluski.

Platforma Obywatelska uważa, że PiS celowo opóźnia prace nad pakietem Szejnfelda. Tymczasem rządowa koalicja trawi pakiet Kluski.

Półtora miesiąca temu Platforma Obywatelska (PO) skierowała do Sejmu pakiet korzystnych dla przedsiębiorców zmian w 9 ustawach dotyczących działalności gospodarczej. I słuch po nich zaginął. Sytuacją zaniepokojony jest Adam Szejnfeld, poseł PO, firmujący pakiet swoim nazwiskiem.

— Od 6 tygodni nic się nie dzieje. Projekty trafiły do szuflady. Nie nadano im nawet numerów druków sejmowych, a od tego zależy rozpoczęcie prac. Ich nadanie to nie jest skomplikowana i wymagająca dużo czasu operacja. Będziemy interweniować u marszałka Sejmu — twierdzi poseł Szejnfeld.

O przyczyny braku prac nad pakietem zapytaliśmy w biurze prasowym Sejmu.

— Rzeczywiście, te projekty jeszcze oficjalnie nie są dokumentami sejmowymi i nie mają numerów druków. Trwają nad nimi czynności sprawdzające. Nie wiadomo, ile potrwają. Regulamin Sejmu nie narzuca tu żadnego terminu — usłyszeliśmy w sejmowym biurze prasowym.

PO uważa, że pakiet jest blokowany przez PiS ze względów politycznych.

— Rząd już półtora roku pracuje nad zmianami w ustawie o swobodzie gospodarczej (tzw. pakiet Kluski — przyp. red.) i końca tych prac nie widać. Nasz pakiet już dawno jest w Sejmie i... nic się nie dzieje. Mamy podejrzenia, że PiS, mające swojego marszałka Sejmu, robi to celowo. Pakiet obrasta kurzem w sejmowej szufladzie, a za chwilę zaczną się wakacje — mówi Adam Szejnfeld.

Pakiet posła PO to 9 projektów zmian w ustawach, m.in. o swobodzie gospodarczej, ordynacji podatkowej, kodeksie spółek handlowych czy kodeksie pracy. Został opracowany w porozumieniu z organizacjami przedsiębiorców i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom.

Sztandarowymi celami pakietu jest ograniczenie kontroli firm, rozszerzenie wiążących interpretacji na wszystkie przepisy prawa gospodarczego, powszechna możliwość zawieszania działalności, ochrona samozatrudnienia, rozliczanie się polskich firm w euro czy upadłość konsumencka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu