Sześć obligacji wartych uwagi

  • Emil Szweda
opublikowano: 26-02-2015, 08:00

Na przedwiośniu tanieją obligacje mniejszych firm. Ale również w przypadku uznanych windykatorów pojawiają się atrakcyjne rentowności.

Na krótki termin

Best (BST0516)

Ta seria oprocentowana jest na 4,7 pkt. proc. ponad WIBOR3M wobec 3,3 pkt. proc. w zamkniętej w piątek ofercie publicznej. W ostatnich dniach nieoczekiwanie jej notowania spadły w okolice nominału (100,09 proc.). Best ma co prawda opcję call na tę serię, ale — po pierwsze — nie zapowiadałjej realizacji, po drugie wartość serii to 39 mln zł. Jeśli Best nie zrealizuje opcji call, rentowność obligacji wyniesie około 6,5 proc. Jeśli Best ją zrealizuje, byłoby to około 5,6 proc.

Casus Finance (CAS0515)

Seria jest w połowie ostatniego okresu odsetkowego, zatem jej zakup może okazać się opłacalny tylko pod warunkiem, że będą sprzedawane poniżej nominału. Na Catalyst ofertę sprzedaży ustalono na 99,8 proc., co daje brudną rentowność brutto na poziomie 6,8 proc. (ale jest to wartość netto np. dla inwestujących przez IKE). Netto będzie to mniej niż 4,1 proc.

Ostatnie debiuty

Capital Park (CAP1217)

To seria, która została wyemitowana w grudniu w publicznej ofercie. Capital Park zrobił na niej dobry interes, bo uplasował 55 mln zł z historycznie niską marżą (4,3 pkt. proc.). Ale oznacza to także, że papiery odstają od trzech innych dostępnych serii na Catalyst, gdzie marża sięga nawet 5,5 pkt. proc. Dlatego właśnie kupujący w czwartek nie dawali więcej za tę serię niż 99,5 proc.

Regis (RGS0717)

Seria o tyle ciekawa, że dawno na Catalyst nie mieliśmy debiutu spoza branży finansowej/ deweloperskiej. Regis zajmuje się produkcją przypraw i płaci 5 pkt. proc. ponad WIBOR. Papier jest zabezpieczony hipoteką i „siódemkami”, czyli oświadczeniem o poddaniu się dobrowolnej egzekucji. Począwszy od lipca, Regis ma obowiązek co kwartał wykupować po 5 proc. wartości emisji.

Na mocne nerwy

Fabryka Konstrukcji Drewnianych (FKD0615)

Wykup za cztery miesiące, a seria notowana jest po 95,9 proc., co daje jej prawie 24 proc. rentowności przy 10-procentowym kuponie. W czym problem? Na koniec roku FKD wykazało w kasie niespełna 20 tys. zł i 5,6 mln zł krótkoterminowych zobowiązań.Na szczęście także 3,9 mln zł krótkoterminowych należności, a przed wykupem FKD rozliczy także dwa duże zlecenia.

PPHU VIG (VIG0515)

VIG nie wykupił styczniowej serii obligacji i nie reguluje odsetek od serii majowej. Jeszcze kilka tygodni wcześniej spółka zapewniała, że zerwanie kontraktu z gminą Świętochłowice nie zagrozi obligacjom. Teraz VIG czeka na zapłatę za nieruchomość, która ma spłynąć do końca marca. Seria majowa jest zabezpieczona poręczeniem majątkowym, zarząd ma więc silną motywację. Rentowność 142 proc. brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu