Sześć pomysłów na 5 proc. z obligacji

  • Emil Szweda
opublikowano: 08-10-2018, 22:00

5 proc. to cyferka obejmująca większość publicznych emisji obligacji. Na Catalyst zrobiło się odrobinę taniej, dzięki czemu 5 proc. to wartość obejmująca także papiery o bliskim już terminie wykupu.

Na krótki termin

AOW Faktoring (AOW1218)

Termin wykupu mija za dwa miesiące, a obligacje oprocentowane na 6,71 proc. (WIBOR 3M plus 5 pkt proc.) nadal można kupić po 100 proc., co daje 5,4 proc. rentowności brutto i 3,5 proc. netto. To pierwsza seria AOW w kolejce do wykupu, a inwestorzy zastanawiają się być może, czy uda się znaleźć refinansowanie w obecnych warunkach rynkowych, stąd wciąż dobra rentowność dwumiesięcznej inwestycji.

Ghelamco Invest (GHI0619)

Na Catalyst notowane są trzy publiczne emisje Ghelamco zapadające w czerwcu przyszłego roku, przy czym seria GHE0619 oprocentowana jest na 3,5 pkt. proc. ponad WIBOR 6M, a dwie pozostałe na 4 pkt. proc. powyżej WIBOR. GHI0619 daje aktualnie najwyższą rentowność (5,05 proc. brutto), ale przed zawarciem transakcji warto sprawdzić, czy nie nastąpiły w tym względzie zmiany.

Na rok lub dwa

Ronson Development (RON0220)

Obligacje dewelopera zapadają za pięć kwartałów i można je aktualnie kupić z rentownością 4,9 proc. brutto (3,8 proc. netto). Przy czym na Catalyst notowanych jest sześć serii dewelopera, które zapadają wcześniej, ale decydując się na nie, trzeba zgodzić się na niższą rentowność. Np. 4,5 proc. dla serii RON0919.

PCC Exol (PCC0620)

To pierwsza z trzech publicznych emisji chemicznej spółki spod znaku PCC. Oprocentowane na 5,5 proc. obligacje można kupić z rentownością4,8 proc. brutto (3,7 proc. netto). Ryzyko stopy procentowej dziś nie wydaje się już tak istotne jak dwa lata temu — w czasie emisji. RPP wszak konsekwentnie utrzymuje stopy procentowe i odkłada perspektywę ich zmian na coraz bardziej odległe terminy.

Na dłużej niż dwa lata

Kruk (KRU0321)

To pierwsza z trzeciego programu emisji publicznych, który Kruk realizował dwa lata temu (i zrealizował w całości). Oprocentowana na 4,87 proc. (3,15 pkt proc. ponad WIBOR) seria jest dostępna z rentownością brutto na poziomie 4,81 proc. Kto woli zarobić nieco więcej (4,88 proc. brutto) może wybrać KRU0521 — największą z publicznych emisji Kruka (135 mln zł).

Echo Investment (ECH0721)

Publiczna emisja przeprowadzona nieco ponad rok temu notowana jest poniżej nominału i dostępna przy rentowności 5,1 proc. brutto. Lub — licząc inaczej — marża rzeczywista wynosi 3,3 ponad WIBOR. W nowej emisji (zapisy startują w czwartek, czytaj wyżej) Echo oferuje 3,4 pkt. proc. marży za pięcioletnie papiery. Zakładając powodzenie emisji, notowania ECH0721 mają szansę nieco się podnieść.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane