Szkocja leży na wielkich złożach łupkowych

Nowo odkryte rezerwy ropy z łupków w Szkocji mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż dotychczas udokumentowane całkowite zasoby surowca należące do Wielkiej Brytanii

Nowo odkryte rezerwy ropy z łupków w Szkocji mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż dotychczas udokumentowane całkowite zasoby surowca należące do Wielkiej Brytanii, z których większość znajduje się pod dnem Morza Północnego (jednak według autorów raportu do wykorzystania nadawać się będzie jedynie niewielka ich część) — wynika z raportu British Geological Survey. W pasie biegnącym przez najgęściej zamieszkaną centralną część Szkocji znajdują się rezerwy szacowane na 6 mld baryłek.

FOT. Bloomberg
Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

— To powinno ośmielić inwestorów, którzy chcą szukać ropy i gazu na lądzie w Szkocji — powiedział Ken Cronin, szef brytyjskiego zrzeszenia firm z branży wydobywczej. Kwestia korzyści z wydobycia ropy jest kluczowa z punktu widzenia zwołanego na wrzesień referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla dziennika „The Times”, na „tak” chce głosować zaledwie 35 proc. mieszkańców Szkocji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Szkocja leży na wielkich złożach łupkowych