Szkocka policja werbuje policjantów w Polsce

DI, PAP
opublikowano: 10-11-2014, 20:39

Szkocka policja we współpracy z policją w Polsce werbuje funkcjonariuszy do pracy w Szkocji, ponieważ uważa, że znają oni środowisko imigrantów i lepiej radzą sobie w kontaktach z nimi – donosi w poniedziałek szkocka telewizja STV.

Zdaniem stacji jest to odzwierciedlenie faktu, że Polacy stanowią największą grupę wśród imigrantów w Szkocji, liczącą ponad 55 tys. osób (dane z cenzusu z 2011 r.).

Bloomberg

"Jest to ukłon wobec polskiej społeczności w Szkocji" – powiedział PAP konsul generalny w Edynburgu Dariusz Adler.

"Już teraz w naszych szeregach mamy funkcjonariuszy polskiego pochodzenia, którzy tu (w Szkocji - PAP) się urodzili i wychowali, ale jesteśmy proaktywni i nawiązaliśmy kontakty z kolegami w Warszawie z myślą o tym, by polscy funkcjonariusze pracowali w Szkocji z licznymi emigrantami ekonomicznymi z Polski" – powiedział cytowany przez STV zastępca komendanta szkockiej policji Iain Livingstone.

"Wzrost liczby przestępstw i wykroczeń popełnianych w Szkocji przez obcokrajowców, zwłaszcza z UE, jest bardzo widoczny. W ostatnich pięciu latach co najmniej się podwoił. Mam na myśli kradzieże w sklepach, wykroczenia drogowe, przestępstwa seksualne i przemoc. Europejskie doświadczenia przydają się na lokalnym szczeblu, ponieważ każda część Szkocji doświadcza tych zjawisk" – dodał.

STV sugeruje, że decyzja może mieć związek z naradą na wysokim szczeblu, która ostatnio odbyła się w Edynburgu między Europejskim Urzędem Policyjnym (Europolem) a władzami szkockimi. Zacieśnienie współpracy między siłami policyjnymi w ramach UE było jednym z głównych wątków spotkania.

Według konsula Adlera wiadomość o werbowaniu przez Szkocję policjantów w Polsce może wprowadzać w błąd, bo sugeruje, że dotychczas ich nie było. Tymczasem jest ich w kraju już ok. 25, wszyscy wywodzą się z najnowszej fali imigracji.

Adler zastrzega też, że inicjatywa, o której donosiła STV, nie ma związku z przestępczością wśród Polaków, bo takiego problemu nie ma. "To szeroko rozumiana prewencja. Szkocka policja chce dopilnować, by w razie pilnej potrzeby Polacy nie mieli barier w komunikowaniu się z nią i mogli porozumieć się w ich rodzimym języku. Tutejsza policja jest generalnie otwarta na zatrudnianie funkcjonariuszy mówiących językiem społeczności imigrantów, nie tylko z Polski, jeśli spełniają warunki zatrudnienia, które są bardzo wymagające" – wyjaśnił.

W ubiegłym roku policja w Londynie (London Metropolitan Police) zaangażowała kilku policjantów z Polski i Rumunii. Jeden z polskich policjantów pracujący w zamieszkałej przez Polaków dzielnicy Hammersmith and Fulham uruchomił nawet na Twitterze polskojęzyczne konto. Trzech polskojęzycznych policjantów pracuje w Irlandii Płn. Niektóre regionalne siły policyjne zatrudniają polskich policjantów rotacyjnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane