Szmajdziński: wniosek o samorozwiązanie Sejmu może mieć szanse

Polska Agencja Prasowa SA
06-03-2006, 14:08

Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński ocenił, że wniosek o samorowiązanie Sejmu mógłby mieć szanse na poparcie. Jego zdaniem, inicjatywa w tej sprawie leży po stronie PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński ocenił, że wniosek o samorowiązanie Sejmu mógłby mieć szanse na poparcie. Jego zdaniem, inicjatywa w tej sprawie leży po stronie PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

    "Dziś być może wniosek o samorozwiązanie Sejmu miałby jakieś szanse. Jeśli pan Jarosław Kaczyński w ostatnich dniach mówi do swoich koalicjantów: nie podnoście głowy, nie żądajcie realizacji swoich zamiarów programowych, macie realizować zamiary programowe PiS, bo inaczej zgłosimy wniosek o rozwiązanie Sejmu, to my odpowiadamy: niech Jarosław Kaczyński dokona sprawdzenia w tej sprawie i taki wniosek złoży" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie Szmajdziński.

    Według J.Kaczyńskiego, istnieje spore zagrożenie dla paktu stabilizacyjnego zawartego między PiS, Samoobroną i LPR. Według niego, "odpowiedzialną alternatywą" dla paktu jest samorozwiązanie Sejmu i wybory. "Chyba że - jak mówił w piątek J.Kaczyński - PO jest gotowa rządzić z SLD i Samoobroną" i stworzyć z nimi "alternatywny rząd".

    Szmajdziński pytany czy SLD poprze taki wniosek, odparł: "Nie chcę ułatwiać zadania panu Kaczyńskiemu, który jak się dowie, że SLD i PO taki wniosek poprą, to go nie zgłosi". Szmajdziński zapowiedział, że Sojusz jest przygotowany do ewentualnych wcześniejszych wyborów.

    Zdaniem Szmajdzińskiego, odsunięcie PiS od władzy może się odbyć albo przez nie uchwalenie kolejnego budżetu, albo kiedy Jarosław Kaczyński zrealizuje swoją zapowiedź zgłoszenia wniosku o samorozwiązanie Sejmu. "Inicjatywa nie należy do SLD" - zaznaczył.

    Polityk SLD ocenił też, że trudno byłoby w tym Sejmie zrealizować plan powołania ponadparytyjnego rządu fachowców. "Trudno żeby Sojusz mógł wiązać się z Samoobroną. Trudno pewnie również Platformie, wiązać się z Samoobroną czy z LPR" - wyjaśnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szmajdziński: wniosek o samorozwiązanie Sejmu może mieć szanse