Szokujące prognozy Saxo Banku

Jak co roku, duński bank przedstawił najbardziej zaskakujące scenariusze na kolejne 12 miesięcy

Rosja ogłosi niewypłacalność, Mario Draghi odejdzie z EBC, a Chiny zdewaluują juana o 20 proc. — to tylko trzy spośród prognoz Saxo Banku na 2015 r. Przygotowująca co roku szokujące zapowiedzi duńska instytucja przyznaje, że kreślone scenariusze należy raczej uznawać za ćwiczenie umysłowe niż faktyczną prognozę. Spośród ubiegłorocznych dziesięciu prognoz — podobnie jak dwa lata temu — sprawdziły się dwie. Saxo Bank zapowiadał, że rynek ropy zostanie zalany surowcem z USA i Arabii Saudyjskiej, co doprowadzi do jego przeceny do 80 USD za baryłkę. Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej zaskakująca niż wizja bankierów z Saxo. Dziś za surowiec odmiany brent płaci się zaledwie 64 USD, o 42 proc. mniej niż na koniec ubiegłego roku. Trafna okazała się także zapowiedź przeceny wśród garstki skrajnie przewartościowanych amerykańskich spółek technologicznych. Akcje Twittera, Amazona, internetowego radia Pandora, cyfrowej wypożyczalni filmów Netflix oraz portalu z opiniami konsumenckimi Yelp przeceniono średnio aż o 26 proc. Kilka prognoz było jednak zupełnie nietrafionych. Tak było w przypadku zapowiedzi załamania kursów walut emerging markets, borykających się z problemami stabilności makroekonomicznej. Uwzględniając różnice w oprocentowaniu waluty Indii, Indonezji, Turcji, Brazylii oraz RPA dały zarobić — nawet wobec rekordowo silnego dolara — 2,5 proc. Aż trzy z nich zakwalifikowały się do grupy czterech najlepiej radzących sobie w tym roku walut krajów rozwijających się. Saxo Bank zapowiadał także umocnienie japońskiego jena do poziomu 80 JPY za dolara, jednak obecnie kurs dolara w jenach jest o połowę wyższy.

Zobacz więcej

iStockphoto

1. Rosja niewypłacalna

Napędzane sankcjami i przeceną ropy problemy rosyjskiej gospodarki prowadzą do bankructwa wielu przedsiębiorstw państwowych lub nawet skarbu państwa. Państwowe molochy mają w 2015 r. spłacić 134 mld USD. Choć rezerwy walutowe kraju są trzykrotnie wyższe, to jednak będą topnieć z dnia na dzień. Wszystko przez rekompensaty dla cierpiących na sankcjach biznesmenów, interwencje na rynku walutowym, deficyt na rachunku bieżącym oraz ograniczony dostęp do finansowania z rynków.

2. Wulkan dziesiątkuje zbiory

Erupcja islandzkiego wulkanu prowadzi do uwolnienia do atmosfery szkodliwych gazów. Zmniejszenie plonów i pospieszne gromadzenie zapasów sprawi, że ceny zbóż wzrosną dwukrotnie.

3. Inflacja w Japonii — 5 proc.

Jeszcze rok temu Saxo Bank straszył nasileniem presji deflacyjnej, teraz jednak zapowiada wybuch inflacji. Stymulacja gnębionej fatalną demografią i podwyżką VAT-u gospodarki nie zadziała, jednak wzrost cen sięgnie 5 proc., a jen będzie dalej słabł. Wszystko dlatego, że Bank Japonii będzie kupował nawet 60 proc. emisji obligacji skarbowych.

4. Mario Draghi odchodzi z EBC

Prezes banku dojdzie do momentu, kiedy same jego słowa nie wystarczą, żeby dalej wpływać na rynek. Jego głowa może okazać się konieczną ofiarą, żeby Niemcy zgodzili się na niezbędny program skupu obligacji w strefie euro. Tymczasem sam Mario Draghi będzie musiał awaryjnie objąć zwalniany fotel prezydenta Włoch, aby ratować prowadzone w kraju reformy.

5. Wyprzedaż korpoobligacji

Od dna sprzed trzech lat tzw. obligacje śmieciowe ze strefy euro przyniosły 46 proc. zysku. Jednak dalsza stagnacja gospodarki doprowadzi

do przeceny najbardziej ryzykownych papierów korporacyjnych. Wszystko dlatego, że na włączenie ich do programów skupu aktywów nie godzi się EBC.

6. Hakerzy demolują e-handel

Fala ataków hakerskich, obserwowana już w kończącym się roku, tylko nabierze na sile. Przestępcy na cel biorą firmy z branży handlu internetowego. Notowania Amazona pójdą w dół o 50 proc.

7. Chiny dewaluują juana

Powietrze z baniek na chińskim rynku kredytowym i nieruchomości zejdzie coraz szybciej. Aby przeciwdziałać presji deflacyjnej, Chiny spróbują osłabić juana, tym bardziej że własną walutę osłabiać będzie także druga kluczowa gospodarka regionu — Japonia. Skutkiem może być nawet ogólnoazjatycki wyścig dewaluacji walut i nałożenie sankcji na Japonię.

8. Kakao drożeje o 75 proc.

Rosnąca na Zachodzie popularność zawierającej znacznie więcej kakao ciemnej czekolady oraz większy apetyt na przysmak wśród Chińczyków wywindują ceny surowca. Aby notowania, podbite w tym roku przez epidemię gorączki ebola w Afryce, sięgnęły 5 tys. USD za tonę, potrzeba niewiele.

9. Krach na brytyjskim rynku

Ceny mieszkań w Londynie znalazły się w tym roku najwyżej w historii, przekraczając szczyt sprzed kryzysu finansowego o 30 proc. Euforia może jednak dobiegać końca, w miarę zbliżania się podwyżki stóp Banku Anglii. W 2015 r. ceny mieszkań załamią się o 25 proc.

10. Wielka Brytania poza UE

Zwolennicy opuszczenia Unii zdobędą w majowych wyborach 25 proc. głosów i dołączą do koalicji stojącej za rządem Davida Camerona. Ceną poparcia radykałów będzie rozpisanie referendum dotyczącego wyjścia z Unii. Zwolennicy samodzielności odnoszą zwycięstwo, inwestorzy wyprzedadzą brytyjskie obligacje, a kraj opuści UE w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szokujące prognozy Saxo Banku