Szopienice: niech AIG płaci

GRA
opublikowano: 20-11-2008, 00:00

Spółka zależna Hutmenu nie odpuszcza i domaga się rekompensaty za zeszłoroczną wpadkę na kontraktach. Zajmie się tym walne.

Spółka zależna Hutmenu nie odpuszcza i domaga się rekompensaty za zeszłoroczną wpadkę na kontraktach. Zajmie się tym walne.

Wraca sprawa odszkodowania, którego od AIG Europe domaga się Huta Metali Nieżelaznych Szopienice, likwidowana spółka Hutmenu. Chodzi o wpadkę finansową, za którą odpowiedzialny jest były prezes huty — Zbigniew Przebindowski. Pod jego rządami, w pierwszej połowie 2007 r., na jaw wyszły spekulacyjne kontrakty zawierane przez spółkę na londyńskiej giełdzie metali. W wyniku ich zamknięcia Szopienice musiały zaksięgować 55 mln zł straty netto. Dlatego teraz domagają się odszkodowania od AIG Europe, w której Przebindowski był ubezpieczony. Uchwałę w tej sprawie ma podjąć walne Szopienic, zwołane na 1 grudnia.

— Wcześniej dochodzenie prowadziła katowicka prokuratura, ale umorzyła postępowanie. Aby móc skutecznie dochodzić roszczeń od AIG, musimy mieć specjalną uchwałę walnego — wyjaśnia Mieczysław Wicherski, szef biura zarządu Hutmenu.

Podkreśla, że ubezpieczyciel nie uchyla się od obowiązków i prowadzi postępowanie odszkodowawcze. Ile pieniędzy Szopienice mogłyby odzyskać, tego huta nie ujawnia.

Walne Szopienic ma też rozpatrzyć kwestię sprzedaży nieruchomości oraz zatwierdzić bilans otwarcia likwidacji spółki. Niewykluczone jednak, że Hutmen wystąpi o ogłoszenie przerwy w obradach.

— Ma to związek z postępowaniem sądowym dotyczącym zaskarżenia przez skarb (ma 32 proc. akcji Szopienic — red.) uchwał o likwidacji huty. Nie chcemy zostać posądzeni o działanie na szkodę reszty akcjonariuszy, więc rozważamy przerwanie walnego, by biegły rewident mógł zbadać bilans otwarcia likwidacji — mówi Mieczysław Wicherski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu