Sztuczna inteligencja nie zastąpi rekrutera

opublikowano: 11-04-2018, 22:00

W cyfrowe analizy trzeba wkładać ludzką mądrość, intuicję i doświadczenie. Widać to wyraźnie w naborze pracowników.

Prawdziwa historia z filmu Bennetta Millera „Moneyball”: młody Billy Beane został uznany za wielki talent. Za radą działaczy klubu baseballowego odrzucił stypendium renomowanej uczelni i rozpoczął karierę zawodowego gracza. Sukcesu jednak nie odniósł. Później zajął się trenerką i zarządzaniem klubem Oackland Athletics (OA), który miał postawić na nogi — mimo skromnego budżetu i straty trzech najlepszych zawodników.Dzięki komputerowym analizom podołał wyzwaniu.

Wcześniej dobierano skład na podstawie intuicji. Dyrektor Billy Beane, zamiast na doświadczenie doradców, zdał się na bezosobową statystykę. Stworzył zespół na podstawie wykresów skuteczności. Przyniosło to OA 20 zwycięstw z rzędu.

Ta historia potwierdza pogląd o potrzebie stosowania analityki biznesowej w naborze ludzi. Czy rekruterzy będą zbędni? Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People, zaprzecza. Choć sztuczna inteligencja podbija świat HR — mówi — w pozyskiwaniu pracowników będzie nadal dominować direct search — bezpośrednie docieranie do kandydata.

— Aplikacje mobilne z ofertami zatrudnienia, media społecznościowe, rozmowy kwalifikacyjne w internecie, CV w formie wideo, a przede wszystkim komputerowe analizy aplikacji i przewidywanie zachowań — trudno przecenić systemy elektronicznego wspomagania rekrutacji, ale nie zastąpią człowieka — uważa Lucyna Pleśniar.

Tworzone przez algorytmy informacje są obarczone ryzykiem błędu. Jakie konsekwencje może mieć zbytnie zaufanie do metod statystycznych — pokazują m.in. krachy giełdowe w 2008 r. Doszło do nich m.in. dlatego, że maklerzy za bardzo wierzyli programom do analizy wahań kursów akcji.

Warsztaty "RODO w HR", 24 maja 2018, Warszawa. Sprawdź program wydarzenia >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sztuczna inteligencja nie zastąpi rekrutera