Sztuczna inteligencja zaplanuje Twoją karierę

opublikowano: 17-11-2016, 12:03

PwC realizuje niecodzienny projekt - MatchBeta. Pomoże on dopasować do firm najlepszych pracowników.

Projekt MatchBeta został opracowany przez zespół Data Analytics PwC i Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS. Jego kluczowym elementem jest sztuczna inteligencja, a dokładnie system o nazwie M.A.I.A. (Matching Artificial Inteligence Assistant). Powstał, by wspierać pracodawców w procesie rekrutacyjnym, a młodych pracowników, w tym stażystów, w planowaniu własnej kariery zawodowej. Rozwiązanie pomoże firmom znaleźć idealnie dopasowane do nich zespoły.  

- Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się diametralnie. W związku z transformacją cyfrową pojawiło się wiele nowych zawodów, a pokolenie millenialsów, które już teraz na świecie stanowi niemal połowę pracowników, jest o wiele bardziej wymagające co do rodzaju i formy zatrudnienia niż ich starsi koledzy. Na pracodawcach wymusza to dostosowanie się do nowych reguł gry, ponieważ dotychczasowe metody rekrutacji okazują się coraz mniej efektywne – twierdzi Adam Krasoń, prezes firmy doradczej PwC.

Jak działa M.A.I.A.? System bazuje na testach psychologicznych opracowanych przez specjalistów z Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS. Będą je wypełniać doświadczeni pracownicy, absolwenci i studenci oraz pracodawcy. 

- Stworzyliśmy startową wersję testu, teraz czas na zbieranie danych. Im więcej pracowników, a także absolwentów uda nam się przebadać, tym nasze wnioskowania będą bardziej dokładne. W kolejnych etapach planujemy opracowanie norm do testu tak, aby każdy mógł porównać swój wynik do wyników rówieśników czy osób pracujących na podobnych stanowiskach, co pomoże w określeniu swoich mocniejszych i słabszych stron – wyjaśnia dr Magdalena Kaczmarek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

System wraz z dopływem nowych danych „uczy się” zależności pomiędzy umiejętnościami i preferencjami pracowników a poszczególnymi zawodami, a także poziomem satysfakcji z wykonywanej pracy. Na tej podstawie tworzone są profile behawioralno-zawodowe, dzięki którym określone mogą zostać predyspozycje zawodowe konkretnych ludzi. Z drugiej strony, na podstawie ankiet pracodawców, aplikacja pozwoli na dobranie do firmy odpowiednich pracowników. 

W ramach projektu MatchBeta stworzona zostanie także rozbudowana Karieroteka (będzie dostępna na stronie internetowej projektu) grupująca wiedzę o nowych zawodach i związanych z nimi kompetencjach czy oczekiwaniach pracodawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu