Sztuczna opalenizna tylko dla dorosłych

  • Alina Treptow
opublikowano: 13-08-2015, 22:00

Minister zdrowia chce wprowadzić zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Branża śpi spokojnie.

Choć ostatnio we znaki dają się naturalne promienie słoneczne, minister zdrowia postanowił wziąć na celownik te sztuczne. Prof. Marian Zembala, minister zdrowia, zapowiada wprowadzenie zakazu korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia, tym samym profesor uległ wieloletnim postulatom rzecznika praw dziecka. Wprowadzenie regulacji jest na nowej liście priorytetów resortu zdrowia, co oznacza, że rząd będzie chciał je wprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami. Ewentualnym przeciwnikom poselskiego projektu trudno będzie polemizować z medycznymi argumentami — Medyczna Agencja Badań nad Rakiem od lat alarmuje, że częste opalanie się w solarium niesie większe ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym czerniaka. Prewencja będzie szczególna istotna w kontekście czarnych prognoz.

Ostatnia dekada w branży solaryjnej nie należała do 
najłatwiejszych — z rynku zniknęła nawet połowa punktów, głównie tych 
najmniejszych. Obecnie, zdaniem przedsiębiorców, rynek się 
ustabilizował, choć obawiają się, że to również może się zmienić w 
związku z czarnym PR, który wywołały planowane rządowe regulacje.
Zobacz więcej

ZA GORĄCY RYNEK:

Ostatnia dekada w branży solaryjnej nie należała do najłatwiejszych — z rynku zniknęła nawet połowa punktów, głównie tych najmniejszych. Obecnie, zdaniem przedsiębiorców, rynek się ustabilizował, choć obawiają się, że to również może się zmienić w związku z czarnym PR, który wywołały planowane rządowe regulacje. FOTOLIA

— Do 2025 r. liczba zachorowań na nowotwory skóry może ulec podwojeniu — czytamy w publikacji Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Radosław Witkowski, poseł PO i współautor projektu poselskiego, powołuje się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z których wynika, że ewentualne ryzyko dotyczy znacznej grupy ludzi — z solariów korzysta 10 proc. populacji Europy i USA. Dodaje, że WHO opracowała zasady racjonalnego korzystania z solariów — jednym z przeciwwskazań jest wiek poniżej 18 lat. Ograniczenie zostało już wprowadzone we Francji, Niemczech, Austrii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Większość właścicieli solariów przekonuje, że planowana regulacja nie spędza im snu z powiek. Marta Radomska z sieci Solar Studio przekonuje, że sieć wprowadziła wewnętrzne regulacje, które zabraniają korzystania z solariów osobom niepełnoletnim.

— Planowane zmiany nie wpłyną więc na naszą działalność — informuje Marta Radomska.

Włocławska sieć Mega Solar również nie obawia się nowych przypisów — informuje, że od początku działalności drzwi jej salonów są zamknięte dla osób niepełnoletnich.

Jeśli nie ma problemu, to po co go rozwiązywać? Sęk w tym, że nawet jeśli salony zastrzegają, że osoby niepełnoletnie nie są ich klientami, w praktyce sytuacja często wygląda inaczej.

— Myślę, że mogą stanowić co piątą moją klientkę. Choć biorąc pod uwagę, że trudno ocenić, czy ma 16 czy 20 lat, może być jeszcze więcej — słyszymy w jednym z warszawskich salonów. Zdaniem ekspertów tego rynku, nawet jeśli przepis wejdzie w życie, i to jeszcze przed wyborami, wcale nie oznacza, że rozwiąże problem.

— Alkohol i papierosy również można kupować dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Nie sądzę, aby jednak to było problemem dla nastolatków. W przypadku solariów może być podobnie — uważa właściciel podwarszawskiej hurtowni łóżek solariów, chcący zachować anonimowość.

3-4 tys. Tyle solariów działa w Polsce.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu