Sztuczny popyt kształtuje kurs Novity

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-05-1999, 00:00

Sztuczny popyt kształtuje kurs Novity

WINNI ODBIORCY: Kierowana przez Marka Górnego Novita w dużym stopniu uzależniona jest od odbiorców jej produktów. Niska liczba nowo oddawanych mieszkań i ubiegłoroczny kryzys w Rosji bardzo niekorzystnie odbijają się na wynikach spółki. Dodatkowo musi ona ponosić wysokie koszty obsługi wyemitowanych w 1997 r. obligacji zamiennych. fot. ARC

Ostatnie zakupy walorów zielonogórskiej Novity doprowadziły do wzrostu ceny akcji spółki na warszawskiej giełdzie. Zdaniem analityków, zachowanie kursu wskazuje na możliwe spekulacje, czego dowodzić ma zaangażowanie w ten proceder spółki zależnej Novitexu.

Novitex posiada 505,1 tys. walorów Novity, spółki matki, co stanowi 13 proc. jej kapitału akcyjnego i uprawnia do takiej samej liczby głosów na WZA. Na wczorajszej sesji pojedynczy walor spółki został wyceniony przez giełdę na poziomie 5,05 zł (o 5,2 proc. więcej niż w piątek). Od początku maja wartość akcji Novity wzrosła już blisko o 45 proc. Oprócz tworzenia sztucznego popytu, jak uważają analitycy, nic nie może tłumaczyć tak znacznej aprecjacji kursu. Na pewno jej przyczyną nie mogą być wyniki finansowe.

Kwiecień był kolejnym miesiącem, który potwierdził słabą sytuację finansową zielonogórskiej spółki. Osiągnięte przez nią przychody ze sprzedaży wyniosły 3,98 mln zł i w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego były o ponad 21 proc. niższe. W ujęciu narastającym, po czterech miesiącach roku, sprzedaż zamknęła się kwotą 16,4 mln zł, gdy w tym samym okresie 1998 roku jej wartość osiągnęła poziom 20,3 mln zł. Problemy ze sprzedażą znajdują odzwierciedlenie w ujemnych wartościach uzyskiwanych z bezpośredniej działalności. W kwietniu Novita poniosła stratę na poziomie operacyjnym w kwocie 462,7 tys, zł. Narastająco strata wyniosła blisko 940 tys. zł, rok wcześniej Novita zanotowała zysk wysokości 802,1 tys. zł.

Skutkiem tego jest stałe zwiększanie się straty na poziomie netto, która na koniec kwietnia urosła do 2,808 mln zł. W komentarzu do raportu za kwiecień spółka informuje, że istotny wpływ na zwiększenie straty miało utworzenie rezerw na odsetki od obligacji zamiennych w kwocie 170,2 tys. zł i premie wykupu obligacji zamiennych na sumę 122,7 tys. zł. Biorąc te wartości pod uwagę można jednak stwierdzić, że realnie strata netto kształtuje się na poziomie zbliżonym do marcowego. Zeszły rok spółka zakończyła stratą netto 2,85 mln zł, przy przychodach na poziomie 63,03 mln zł.

Novita jest jednym z większych krajowych producentów wykładzin podłogowych i włókien technicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sztuczny popyt kształtuje kurs Novity