Szukający pracy przebierają w ofertach

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Na półmetku roku liczba wolnych miejsc pracy zanotowała kolejny rekord. Oferty piętrzą się w budownictwie.

Na koniec drugiego kwartału polska gospodarka dysponowała 122 tys. wolnych miejsc pracy — wynika z badania GUS. W porównaniu z poprzednim jest ich więcej o 3,2 tys. (wzrost o 2,7 proc.). Dynamika z okresu na okres nie jest spektakularna. Mimo to można z całą pewnością stwierdzić, że popyt na pracowników przechodzi samego siebie. Argumenty można mnożyć.

Fotolia

Po pierwsze, liczba wolnych miejsc pracy na półmetku roku była najwyższa od lat (co najmniej od początku dekady). Po drugie, w publikowanych przez GUS kwartalnych danych widać wyraźną sezonowość. W ciągu roku największy przyrost wolnych stanowisk obserwujemy z reguły w pierwszym kwartale.

Wyniki poprzedniego badania GUS wskazały natomiast na wyjątkowo duży przyrost — około 53 proc. kw./kw., który sięgnął historycznie wysokiego poziomu. Po trzecie, w porównaniu ze stanem sprzed roku liczba wolnych stanowisk pracy wzrosła o blisko 30 proc. (27,7 tys.). Ze względu na sezonowość danychi wyjątkowo wysoką bazę po pierwszym kwartale zmiana w ujęciu rocznym jest bardziej miarodajna. Jeżeli chodzi o branże, to najwyższą dynamikę roczną zanotowano w budownictwie. Liczba wolnych miejsc pracy w rok wzrosła aż o 85 proc. (na koniec drugiego kwartału było ich 18,9 tys.).

Szybko przybywa także stanowisk w przetwórstwie przemysłowym (wzrost po drugim kwartale o 46 proc. r/r). To kategoria, która od lat skupia najwięcej wolnych miejsc pracy — na półmetku roku było ich 32,2 tys. (ponad jedna czwarta wolnych miejsc pracy w całej gospodarce). Z badania GUS wynika, że w drugim kwartale jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników (28,6 proc.), operatorów i monterów maszyn i urządzeń (18 proc.) oraz specjalistów (15 proc.). Liczby wolnych miejsc pracy nie należy utożsamiać ze stanowiskami, które powołano do życia w danym okresie.

W pierwszym półroczu powstało ponad 390 tys. miejsc pracy. W tym przypadku prym wiodły jednostki związane z handlem i naprawą pojazdów samochodowych (23,6 proc.), przetwórstwem przemysłowym (19,8 proc.) i budownictwem (12,6 proc.). W ciągu pierwszego półrocza najwięcej miejsc pracy powstało w województwie mazowieckim (21,6 proc.) i to ono na koniec czerwca dysponowało największą liczbą ofert (22,9 proc.). Najskromniej wypadło województwo podlaskie — zaledwie 7 tys. nowo utworzonych stanowisk w okresie styczeń-czerwiec i 1,4 tys. wolnych stanowisk na półmetku to wartości, które w odniesieniu do całego kraju stanowią mniej niż 2 proc.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane