Czytasz dzięki

Szwajcaria nie jest wyjątkiem

opublikowano: 11-02-2014, 00:00

Europa, Europa

Centrala Unii Europejskiej wstrząśnięta jest wynikami niedzielnego referendum w Szwajcarii, w którym nieznacznie procentowo, ale podwójnie (większość obywateli oraz większość kantonów) zwyciężyli zwolennicy ograniczenia masowej emigracji. Teraz rząd ma zagwozdkę, ponieważ przywrócenie limitów m.in. ograniczyłoby uprawnienia imigrantów do zasiłków oraz preferowałoby obywateli szwajcarskich przy zatrudnianiu. Skonfudowana Komisja Europejska przypomina, że swobodny przepływ osób został przecież wpisany do ratyfikowanej umowy dwustronnej UE ze Szwajcarią z roku 2002.

Szwajcaria sama czerpie korzyści z nieograniczonego dostępu do unijnego rynku, zatem pragnienie asymetrii obiektywnie nie jest uczciwe. Ale jest to po prostu przywilej bogatej alpejskiej wyspy, oblanej regularnie wstrząsanym burzami unijnym morzem. Niezależnie od tego, który z czterech urzędowych języków Szwajcar uznaje za rodzimy — czuje się naprawdę szczęśliwy, nie przejmując się problemami unijnego budżetu, Eurolandu itp. W tych sprawach Helweci śmieją się z naszej wspólnoty pospołu z równie bogatymi Norwegami.

Reakcja opinii publicznej w wielu państwach twardego jądra UE jest zdecydowanie inna niż brukselskiej eurokracji. Panuje tam powszechne zrozumienie dla szwajcarskich nastrojów, a między wierszami wyczuwa się ukryty żal, że w kagańcu norm unijnych na tak otwarte wyrażenie opinii nie można już sobie pozwolić. Podobne do szwajcarskiego referendum wyrażenie opinii przez Holendrów, Brytyjczyków, Francuzów czy Niemców przyniosłoby wynik zapewne jeszcze bardziej szokujący instytucje UE. Z punktu widzenia interesów pracujących za granicą Polaków wypada zatem wyrazić zadowolenie, że w pewnych żywotnych kwestiach nie tylko dzieci i ryby głosu nie mają…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane