Szwajcaria spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu

opublikowano: 17-03-2016, 08:31

Wzrost gospodarczy Szwajcarii będzie trochę wolniejszy niż wcześniej szacowano. Powodem są problemy globalnej gospodarki.

PKB Szwajcarii ma wzrosnąć o 1,4 proc. w tym roku i o 1,8 proc. w przyszłym, prognozuje Krajowy Sekretariat Spraw Gospodarczych (SECO) w Bernie. Wcześniej szacował, że wzrost wyniesie 1,5 proc. w tym roku i 1,9 proc. w przyszłym.

- Międzynarodowy kontekst gospodarczy stracił dynamikę w  ostatnim kwartale i nie ma jasnych oznak przyspieszenia globalnego wzrostu – głosi komunikat SECO.  

Choć Szwajcaria uniknęła recesji, to umocnienie franka negatywnie odbiło się na jej eksporcie. Jednocześnie łatwiejszy import spowodował pojawienie się deflacji. W tym roku ceny detaliczne mają spaść o 0,6 proc., a w 2017 roku wzrosnąć o 0,2 proc. Poprzednio SECO prognozowało 0,1 proc. spadek cen w tym roku i 0,2 proc. wzrost w przyszłym. Stopa bezrobocia ma wynosić średnio w tym roku 3,6 proc. W przyszłym ma spaść do 3,5 proc.  
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane