Szwajcaria w recesji przez franka

Szwajcaria po raz pierwszy od 2009 roku będzie w recesji. Potwierdzenia tego można oczekiwać już w piątek, pisze Reuters.

Ankietowani przez agencję analitycy prognozują, że w drugim kwartale PKB Szwajcarii spadł o 0,1 proc. W pierwszym kwartale spadek wynosił 0,2 proc. Dwa kwartały z rzędu spadku PKB oznaczają techniczną recesję. Ostatni raz zdarzyło się to w Szwajcarii w 2009 roku.

Ekonomiści uważają, że recesja w Szwajcarii będzie krótkotrwała.

- Widać, że mocny frank ciąży szwajcarskiej gospodarce choć pod koniec stycznia myśleliśmy, że skutki będą bardziej dewastujące – powiedział Jan-Egbert Sturm, dyrektor szwajcarskiego instytutu gospodarczego KOF.  

Po gwałtownym umocnieniu się franka w połowie stycznia, kiedy bank centralny zrezygnował z bronienia granicy 1,20 CHF za euro, notowania szwajcarskiej waluty dochodziły naweto do 0,85 CHF za euro. Obecnie to jednak 1,08 CHF za euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Szwajcaria w recesji przez franka