Szwajcarska pomoc na półmetku

Umowy już podpisane, teraz czas na wprowadzanie projektów w życie. Z funduszy szwajcarskich skorzystają też firmy z sektora MSP.

Zagraniczne wsparcie na polskie inwestycje otrzymujemy nie tylko z Unii Europejskiej i zza wielkiej wody. Pomoc płynie także z tzw. funduszy szwajcarskich. To bezzwrotna pomoc, którą ten kraj udziela Polsce i dziewięciu innym państwom — najmłodszym członkom UE. Trafi do nich łącznie prawie 1 mld CHF, z czego do Polski niemal połowa. Do końca czerwca podpisane zostały umowy na 100 proc. przyznanych nam pieniędzy. Teraz zaczyna się kolejny etap: realizowanie projektów.

Jak poinformowało wczoraj Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), podpisanych zostało łącznie 58 umów. Dotyczą one inwestycji, m.in. w rozwój transportu, energię odnawialną i profilaktykę zdrowotną. Jest też specjalny obszar pomocy (priorytet III) kierowany do sektora prywatnego, głównie firm MSP.

— Aby poprawić dostęp do kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany jest projekt Krajowego Funduszu Kapitałowego. Z kolei wsparcie w obszarze rachunkowości finansowej i audytu w sektorze prywatnym da Bank Światowy. Firmy MSP otrzymają też dotacje na projekty związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu — wymienia Małgorzata Zaleska, wicedyrektor departamentu programów pomocowych MRR.

W ramach ostatniego przedsięwzięcia dofinansowanie trafi do stu małych i średnich przedsiębiorców. Ich projekty związane z wdrażaniem CSR muszą dotyczyć jednego z trzech obszarów: środowiska, relacji z pracownikami firmy lub zaangażowania społecznego. Każda firma będzie mogła sięgnąć po dotację w wysokości 100 tys. zł. Odbędą się dwa nabory — pierwszy jest planowany na koniec obecnego kwartału, kolejny wystartuje w połowie przyszłego roku.

W ramach priorytetu I realizowanych będzie 10 projektów, których celem jest rozwój regionów peryferyjnych i zapóźnionych. Dotyczą one m.in. wsparcia lokalnej przedsiębiorczości i przetwórstwa rolnego skierowanego na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodu na obszarach wiejskich.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, jednak co najmniej 40 proc. pieniędzy z całego programu ma być przeznaczone na wsparcie czterech województw południowo- -wschodnich Polski: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Projekty w ramach funduszy szwajcarskich będą realizowane do połowy 2017 r.

464,57 mln CHF To kwota wsparcia przyznana Polsce w ramach funduszy szwajcarskich.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.programszwajcarski. gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Szwajcarska pomoc na półmetku