Szwajcarzy interesują się odzieżą oraz tekstyliami

Arkadiusz Rojek
opublikowano: 14-07-2003, 00:00

Targi gastronomii, cateringu i hotelarstwa IGEHO, które odbędą się 21- -25.11. 2003 r. w Bazylei, mogą być szansą dla polskich firm z branży tekstylno-odzieżowej. Część ekspozycji targowej dotyczy tej właśnie branży (pościel, tkaniny podłogowe, nakrycia stołowe, odzież robocza). Aby ułatwić promocję, wydział ekonomiczno-handlowy Ambasady RP w Bernie uruchomi stoisko. Będą na nim prezentowane materiały promocyjne polskich firm, które szukają kontrahentów na rynku szwajcarskim. Istnieje również możliwość udostępnienia stoiska przedstawicielom polskich firm. Informacji udziela nasza placówka w Bernie.

Choć Szwajcaria pozostaje poza UE, tamtejsze firmy branży tekstylno–odzieżowej liczą na korzyści z rozszerzenia Unii. Uproszczone procedury celne otworzą nowe szanse szwajcarskim eksporterom, ale mogą również pomóc polskim firmom w wejściu na tamtejszy rynek.

Jak sygnalizują nasi dyplomaci, przedstawiciele branży oczekują również korzyści wynikających z rozciągnięcia ważności umowy o swobodnym ruchu osób, gdyż liczą na możliwość zatrudnienia w Szwajcarii tańszych pracowników. Ze względu jednak na restrykcyjną politykę ochrony rynku pracy, nie będzie to proste.

W 2002 r. sprzedaż odzieży w Szwajcarii spadła o 16,6 proc. w porównaniu z 2001 r., ale eksport tekstyliów wzrósł o 21,8 proc., co znacznie poprawiło sytuację firm branży.

Polski eksport do Szwajcarii wzrósł w 2002 r. o blisko 17 proc., jednak branża tekstylno-odzieżowa odnotowała spadek o 8,3 proc. Największe szanse dla polskich producentów stwarza obrót uszlachetniający (szycie na zlecenie klientów szwajcarskich).

Zmniejszył się również import tekstyliów i odzieży ze Szwajcarii do Polski (o 5,4 proc. w porównaniu z rokiem 2001).

Adres wydziału ekonomiczno-handlowego Ambasady RP w Bernie: Wirtschafts- und Handelsabteilung

Botschaft der Republik Polen

CH – 3000 Bern 16

Elfenstrasse 9

Tel. 0041 31 350-82-82

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szwajcarzy interesują się odzieżą oraz tekstyliami