Szwajcarzy w gotowości

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wciąż uważa, że frank pozostaje „wysoko wyceniany”.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wciąż uważa, że frank pozostaje „wysoko wyceniany”. W celu osłabienia własnej waluty SNB jest gotowy nadal utrzymywać rekordowo niskie, ujemne stopy procentowe i w razie potrzeby interweniować na rynku.

Na czerwcowym posiedzeniu SNB utrzymał skrajnie ekspansywną politykę monetarną, pozostawiając stopę depozytową na poziomie -0,75 proc. Docelowy przedział trzymiesięcznego Liboru CHF także pozostał bez zmian na poziomie od -1,25 do -0,25 proc. Ponadto bank centralny Szwajcarii podtrzymał deklarację o gotowości do bezpośrednich interwencji na rynku walutowym, jeśli tylko uzna je za konieczne. „Wartość franka szwajcarskiego nieznacznie zmieniła się od ostatniego, marcowego posiedzenia. Waluta wciąż pozostaje wysoko wyceniana.

Po marcowym posiedzeniu frank szwajcarski początkowo osłabił się względem dolara i euro. Jednakże w świetle politycznej niepewności we Włoszech obserwujemy ruch przeciwny, głównie względem euro. Sytuacja na rynku walutowym pozostaje napięta, przez co ujemne stopy procentowe oraz nasza gotowość do interwencji na rynku pozostają niezbędne” — czytamy w oświadczeniu SNB. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu