Szwajcarzy znów interweniują

Marek Rogalski, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 24-06-2009, 17:14

Dzisiejsze oczekiwanie na wieczorną decyzję amerykańskiego FED (godz. 20:15) zmąciła dość wyraźna aktywność Narodowego Banku Szwajcarii, który oczywiście wszystkiemu, czyli interwencji w celu osłabienia franka, klasycznie zaprzeczył. Niemniej dość mocny wzrost par EUR/CHF i USD/CHF po godz. 12:00 nie mógł zostać nie zauważony. 

Natychmiast byliśmy świadkami umocnienia się dolara także w relacji do euro (spadek do 1,4005) i funta (spadek do 1,6505), ale nie na długo. Posunięcia SNB największą korzyść przyniosły jednak większości Polaków posiadających kredyty denominowane we frankach – kurs CHF/PLN w ciągu dnia spadł z 3,02-3,0250 rano do 2,97 po południu.
Dobrze zachowywały się dzisiaj waluty regionu – liderem wzrostów był węgierski forint, co jest wynikiem utrzymania w miniony poniedziałek stóp procentowych na poziomie 9,5 proc. (najwięcej w Unii Europejskiej) i nieznacznej poprawy nastrojów na giełdach, po publikacji lepszych danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA (wzrost w maju wyniósł 1,8 proc. m/m). Decyzja naszej Rady Polityki Pieniężnej przeszła bez echa, gdyż była oczekiwana – RPP obcięła stopy o 25 p.b. do poziomu 3,50 proc. Głównym motywem był spadek oczekiwań inflacyjnych i chęć wsparcia gospodarki, tak aby ta była w stanie powrócić na ścieżkę potencjalnego wzrostu. Prezes Sławomir Skrzypek nie wykluczył przy tym dalszych cięć stopy rezerw obowiązkowych, która jego zdaniem mogłaby spaść do poziomu , jaki obowiązuje w strefie euro. Większe znaczenie dla złotego może mieć jednak opublikowana po południu wypowiedź przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego (mimo, że pełen wywiad z nim został przeprowadzony jeszcze we wtorek wieczorem). Zdaniem Marka Allena decyzja rządu o zwiększeniu tegorocznego deficytu do poziomu 27 mld zł jest zgodna z zaleceniami MFW i na obecną chwilę rozsądna.  Jego zdaniem są szanse na przyjęcie euro w 2013 r. a sam złoty może być obecnie „nieco niedowartościowany”.  W środę po godz. 16:08 za euro płacono 4,5170 zł, a dolar był wart 3,22 zł.

Kluczowa dla koniunktury w tym tygodniu informacja, czyli komunikat FED jest jeszcze przed nami. To o godz. 20:15. Jak na razie dolar jest mocniejszy, niż rano (o godz. 16:09 kurs EUR/USD oscylował wokół 1,4026) i w zasadzie zdaje się realizować scenariusz zakreślony w analizie technicznej, czyli spadek w okolice 1,39 do dzisiejszego wieczora. Stanie się tak, jeżeli ponownemu pogorszeniu ulegną nastroje na rynkach akcji. Inwestorzy będą też zwracać uwagę na dzisiejszą operację Europejskiego Banku Centralnego, który pożyczył bankom komercyjnym ponad 442 mld EUR (znacznie więcej niż planowano), co wciąż może budzić obawy o kondycję tego sektora.
Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane