Czytasz dzięki

Szwecja może wpaść w najgorszą recesję

opublikowano: 25-03-2020, 14:03

Szwedzka gospodarka balansuje na krawędzi. Czarne scenariusze zakładają, że może niedługo wpaść w najgorszą z możliwych recesję, a epidemia koronawirusa może wyrządzić więcej szkód niż kryzys finansowy z 2008 roku.

Ekonomiści Swedbanku prognozują, że w tym roku PKB największej nordyckiej gospodarki zmniejszy się o około 4 proc. W przypadku kiedy jednak szok gospodarczy będący wynikiem pandemii koronawirusa doprowadzi do fali bankructw firm, PKB może skurczyć się nawet o 8 proc.

Szwecja
Zobacz więcej

Szwecja fot. REUTERS/Ints Kalnins/Forum

Tymczasem jeszcze w styczniu przed wybuchem pandemii Swedbank oczekiwał, że w 2020 r. szwedzka gospodarka odnotuje około 1,4 proc. wzrost 

Globalna gospodarka została praktycznie zablokowana. Nasza gospodarka uzależniona od handlu międzynarodowego stanęła obecnie w obliczu recesji, która będzie „głębsza, szersza i szybsza niż podczas ostatniego światowego kryzysu finansowego” – napisała instytucja w swoim raporcie. 

Szwedzki bank centralny (Riksbank)  stwierdził, że po odejściu od ujemnych stóp procentowych w grudniu minionego roku, zmuszony będzie opierać swoje działania głównie na innych środkach wsparcia niż redukcje stóp procentowych. Obejmować mają one zakup obligacji korporacyjnych i tanie pożyczki bankowe, co ma pozwolić na uniknięcie załamaniu na rynku kredytowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy