Szwecja prowadzi rozmowy na temat zakupu Sputnika V

  • Paweł Makosz
opublikowano: 16-04-2021, 14:19

Szwecja wraz z kilkoma krajami nordyckimi planuje zakup rosyjskiej szczepionki. Dostawy Sputnika V miałyby rozpocząć się jeszcze w tym kwartale.

Rosyjska szczepionka Sputnik V
Rosyjska szczepionka Sputnik V
iStock

Powołując się na rozmowy z Instytutem Badawczym Gamaleya i Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich, szwedzki koordynator ds. szczepionek Richard Bergstrom poinformował, że potencjalna dostawa preparatu „jest możliwa już w czerwcu, aczkolwiek liczba dostarczonych zastrzyków będzie niewielka”. Na ten moment nie ustalono ceny, która ma obowiązywać podczas transakcji.

– Celem prowadzonych rozmów jest zawarcie umowy z Rosjanami na wypadek, gdyby szczepionka została dopuszczona do obrotu w UE - powiedział Bergstrom.

Mimo opóźnień europejskiego programu szczepień przeciwko COVID-19, organy regulacyjne UE nie spieszą się z rozpatrzeniem wniosku Sputnika o dopuszczenie rosyjskiej szczepionki do użycia na terenie Wspólnoty. Najprawdopodobniej żadna decyzja w tej sprawie nie zapadanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane