Szwedzi odpowiadają Tesli

opublikowano: 14-02-2018, 22:00

146 mln szwedzkich koron (około 18 mln dolarów) zainwestuje firma Northvolt w stworzenie fabryki samochodowych baterii litowo-jonowych.

Uzyskała na to 52 mln koron wsparcia od rządu. W przedsięwzięcie zainwestowały też szwajcarski koncern elektrotechniczny ABB, który zapowiada dostarczenie do Niemiec 117 stacji ładowania aut elektrycznych, a także należący do Volkswagena producent ciężarówek Scania i duński dostawca turbin wiatrowych Vestas. Koszt powstania zakładu produkcyjnego w Skelleftei na północy Szwecji oraz działu rozwoju i badań w Vaesteras w środkowej części kraju ma sięgać 5 mld dolarów.

Budowa fabryki ma się zacząć w tym roku i potrwać do 2020 r. Pełną moc produkcyjną zakład ma osiągnąć w 2023 r. Budowa jest odpowiedzią na Gigafactory Tesli w amerykańskim stanie Nevada i na plany tworzenia w Europie fabryk baterii przez firmy azjatyckie, np. południowokoreański LG Chem. Francja i Wielka Brytania już ogłosiły, że do 2040 r. zakażą sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. Podobne plany mają Indie i Chiny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu