Szwedzi ograniczyli długość kredytu hipotecznego do 105 lat

opublikowano: 24-03-2016, 12:28

Szwedzki parlament przyjął prawo ograniczające długość kredytu hipotecznego do 105 lat. Dotychczas nie było to uregulowane.

Niektórzy Szwedzi brali kredyty na dom czy mieszkanie, które pod koniec miały spłacać ich wnuki. Wydłużenie okresu spłaty kredytu stosowano jako sposób na obniżenie miesięcznej raty. Szacunki z 2013 roku pokazały, że średni okres udzielonych w Szwecji kredytów hipotecznych, to 140 lat. Blisko jedna trzecia kredytów hipotecznych udzielonych w Szwecji w 2014 roku pozwalała kredytobiorcom spłacać jedynie odsetki.

Nowe regulacje ograniczają okres kredytowania do 105 lat, a kredytobiorcy, po pięciu latach od zakupu nowego mieszkania lub domu, będą musieli każdego roku spłacić część kapitału

- To nie będzie dobre dla finansów gospodarstw domowych i spowoduje, że kredyty hipoteczne będą droższe, a warunki ich udzielenia nie tak dobre. To nie będzie również dobre dla stabilności finansowej – skomentował zmiany Hans Lindberg, szef stowarzyszenia szwedzkich banków.

Wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych spowodował, że szwedzkie gospodarstwa domowe są jedynymi z najbardziej zadłużonych w Europie. Średnie zadłużenie tych, które są obciążone kredytem hipotecznym, sięga 366 proc. ich rocznych dochodów.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.se

Polecane