Szwedzi szukają kooperantów

Niemociński Wiesław J.
opublikowano: 21-09-1999, 00:00

Szwedzi szukają kooperantów

Konwent MŚP znad Bałtyku zyskuje na znaczeniu

28 września, już po raz trzeci, odbędzie się spotkanie małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Morza Bałtyckiego. Organizatorzy mają nadzieję, że podczas tegorocznej edycji konwentu, na pokładzie cumującego w porcie gdyńskim szwedzkiego promu Stena Europa spotkają się przedstawiciele blisko 300 firm.

Udział w konwencie zapowiedzieli biznesmeni z około 150 przedsiębiorstw skandynawskich. Większość z nich reprezentować będzie Szwecję. Udział w imprezie potwierdzili również handlowcy i inwestorzy z Niemiec, Danii, okręgu kaliningradzkiego oraz republik nadbałtyckich, głównie z Litwy. Celem Business Convent Poland jest nawiązanie kontaktów handlowych i wymiana informacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi różnych branż oraz ożywienie stosunków gospodarczych w regionie Morza Bałtyckiego.

Nadbałtycka współpraca

Szwedzi od lat podejmują działania mające na celu integrację współpracy gospodarczej w obrębie Bałtyku. Dążą do wykreowania tego regionu jako jednego z dwóch największych rynków wewnętrznych integrującej się Europy.

Bałtycki konwent małych i średnich przedsiębiorstw, odbywający się dotychczas pod nazwą Baltic Business Contact Convention, rozwija się z roku na rok. O ile w jego pierwszej edycji wzięło udział około 250 przedstawicieli ze 150 podmiotów gospodarczych, o tyle już w 1998 r. na pokładzie promu Stena Europa spotkało się około 600 biznesmenów reprezentujących 342 firmy, instytucji i organizacji.

Większość szwedzkich firm, uczestniczących dwa lata temu w konwencie, szukała wśród polskich przedsiębiorstw przede wszystkim odbiorców swoich wyrobów. Jak zapewniają organizatorzy, nastawienie to uległo dużej zmianie. Obecnie Szwedzi zainteresowani są nawiązaniem współpracy kooperacyjnej lub poszukują na polskim rynku dostawców konkretnych produktów.

Przedstawiciele szwedzkich firm, którzy przypłyną do Gdyni, reprezentować będą różne branże: przemysł maszynowy, metalowy, motoryzacyjny, oprogramowania dla przemysłu, branżę budowlaną, przemysł spożywczy, meblarski, drzewny, turystykę, transport i spedycję, porty, handel, dystrybucję oraz konsulting.

Nie tylko przedsiębiorcy

Przybędą również przedstawiciele szwedzkich władz regionalnych, lokalnych i organizacji pozarządowych. Rosnąca ranga konwentu powoduje, że stale poszerza się krąg współorganizatorów. Inicjatorami bałtyckiego spotkania małych i średnich firm były Baltic Business Center z Karlskrony, ALMI Fšretagspartner AB (szwedzka organizacja wspierająca rozwój przedsiębiorczości), władze miejskie Karlskrony, Kalmaru, Gdyni i Gdańska oraz ENA — Szwedzkie Biuro Handlowe w Gdyni. W 1999 r. lista współorganizatorów imprezy znacznie się powiększyła. W przygotowanie tegorocznego konwentu włączyły się władze gminy Sztokholm, Všxjš, województw Kronoberg i Sztokholm, regionu Sk‚ne, marszałek województwa pomorskiego i Polska Fundacja Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Patronat nad imprezą objęły Bank Handlowy w Warszawie oraz Swedbank ze Szwecji.

— Tegoroczny Business Con- vent Poland odbywa się w ramach szwedzkiego programu rządowego „Polska w centrum uwagi”, który realizujemy w 1999 r. Jest on efektem spotkań premierów Polski i Szwecji. Jego celem jest ukazanie społeczeństwom obu krajów rozmiarów zaangażowania gospodarczego i kulturalnego Szwecji w Polsce — przekonuje Bo Emthen, konsul generalny Szwecji w Gdańsku.

Teoretyczne możliwości

Podczas konwentu przedsiębiorcy będą mieli okazję odbyć liczne spotkania z przedstawicielami firm ze Szwecji i innych państw, według wcześniej ustalonego harmonogramu. Ciekawie zapowiada się również część seminaryjna, którą poprowadzą przedstawiciele ALMI, Swedbanku i Banku Handlowego. Omawiane na niej będą możliwości rozwijania działalności gospodarczej zarówno w Szwecji jak i w Polsce, dokonywania rozliczeń finansowych w międzynarodowym obrocie gospodarczym oraz pomocy ze strony banków, na jaką mogą liczyć zarówno przedsiębiorstwa handlowe jak i inwestorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Niemociński Wiesław J.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szwedzi szukają kooperantów