SZWEDZI WCHODZĄ DO NAS VIA NIEMCY

Marcin Zieliński
opublikowano: 06-05-1999, 00:00

SZWEDZI WCHODZĄ DO NAS VIA NIEMCY

Niemieckie koncerny nie przerywają szturmu na polskie ubezpieczenia

OSTATNI BĘDĄ PIERWSZYMI: Chociaż inwestorzy z Niemiec nie byli pierwszymi, którzy wyłożyli pieniądze na polskie ubezpieczenia, dzisiaj są najpoważniejszymi inwestorami z zagranicy. Największym potencjałem finansowym dysponuje Paweł Dangel, szef spółek Allianzu (w środku), choć wcześniej pojawił się Piotr Śliwicki, prezes towarzystw Hestii (po lewej). Do czołówki dołączył ostatnio Krzysztof Nader, prezes KU Filar. fot. ARC

W najbliższym czasie zostanie zarejestrowane towarzystwo ubezpieczeniowe Skandia Życie. Chociaż jego przedstawiciele zastrzegają, że Skandia to koncern skandynawski, głównym udziałowcem polskiej spółki będzie Skandia Leben Holding z Berlina. Wejście Szwedów via Niemcy to kolejny zastrzyk kapitału zza Odry w nasze ubezpieczenia.

Skandia Życie otrzymała licencję na działalność ubezpieczeniową 16 kwietnia. Na razie resort finansów zezwolił spółce na sprzedaż ubezpieczeń rentowych z 3 i 5 grupy. W nadchodzących tygodniach firma zakończy procedurę związaną z rejestracją i zapowiada szybkie rozpoczęcie działalności. Kapitał akcyjny spółki wyniesie 10 mln zł, a 98 proc. udziałów obejmie niemiecka spółka córka Skandia Leben Holding. Pozostałą część wezmą Szwedzi ze Skandia Insurance i Skandia Versicherung Management.

Eksperci unit linked

— Scenariusz wejścia Skandynawów via Berlin został zaakceptowany ze względu na osobę Helmuta Haegerta, Niemca, który od lat zabiegał o możliwość wejścia Skandii do Polski. Haegert zostanie prezesem Skandii Życie, wiceszefem będzie Szwed, Jan Otta — wyjaśnia Wojciech Borowy ze Skandii Życie.

Skandynawski koncern specjalizuje się w ubezpieczeniach życiowych z funduszem inwestycyjnym, tzw. unit linked.

Firma chce inwestować swoje aktywa za pośrednictwem możliwie dużej liczby funduszy inwestycyjnych. Obecnie negocjuje warunki współpracy z pięcioma największymi. Na użytek swoich klientów Skandia Życie zapowiada stworzenie rankingu funduszy.

Ścieżkę inwestowania pieniędzy za pośrednictwem funduszy nie związanych z towarzystwem ubezpieczeniowym wybrała dotychczas Alte Leipziger Hestia.

Niemieccy ubezpieczyciele traktują nasz rynek jako w pełni dojrzały.

Germańska dokładność

Długo analizują okazje do inwestycji, zanim zdecydują się na wyłożenie pieniędzy. Tak było z Hamburg Mannheimer, który najpierw badał łódzką Polonię. W rezultacie zdecydował się jednak odkupić od Mostostalu Export udziały w Compensach i objąć nową emisję akcji spółki życiowej. Z kolei Victoria Versicherung, po równie długim egzaminowaniu Polisy, zmieniła zdanie i nie zainwestuje w Polisę.

Kolejnym niedoszłym inwestorem niemieckim jest Deutsche Kranken Versicherung. Ten specjalista od ubezpieczeń zdrowotnych porzucił plany aliansu z gdańskim Gwarantem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SZWEDZI WCHODZĄ DO NAS VIA NIEMCY