Szwedzki Vattenfall umacnia pozycję w Niemczech

ZAKŁADY AZOTOWE "PUŁAWY" SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 03-12-2001, 16:32

BERLIN (Reuters) - Szósta co do wielkości spółka energetyczna w Europie - szwedzki Vattenfall wzmocniła w poniedziałek swą pozycję na niemieckim rynku, finalizując zakup 44,8 procent akcji berlińskiej firmy Bewag za 1,63 miliarda dolarów.

Obie spółki niezależnie od siebie stanęły do przetargu na udział w prywatyzacji warszawskich zakładów energetycznych STOEN.

Należący do państwa Vattenfall kupił akcje Bewagu, firmy użyteczności publicznej od amerykańskiej grupy energetycznej Mirant. Po tej transakcji Szwedzi mają w 89,6 procent akcji niemieckiej spółki i 92 procent głosów na jej WZA.

"Dzięki tej transakcji będziemy w stanie zrealizować nasz plan rozwoju na rynku niemieckim" - powiedział Lars Josefsson, prezes Vatenfalla.

Bewag nie jest pierwszą inwestycją Szwedów w Niemczech. Do Vatenfalla należy ponadto hamburska spółka energetyczna HEW, największy we wschodnich Niemczech producent energii Veag i spółka węglowa Laubag.

Z tych elementów w 2003 roku ma powstać tzw. grupa Neu Kraft, która ma rywalizować z największymi graczami na niemieckim rynku energetycznym: E.ON-em, RWE i EnBW.

"Niemcy są największym krajem w Europie i jeżeli chcemy być liczącym się graczem na rynku europejskim, nie możemy go pominąć" - powiedział Josefsson.

Klaus Rauscher, przyszły prezes Neu Kraft chce, by kierowana przez niego spółka znalazła się w gronie 10 największych koncernów użyteczności publicznej w Europie.

Zarówno Bewag jak i Vattenfall złożyły ofertę kupna warszawskiego STOEN-u. Josefsson stwierdził, że spodziewa się w sumie pięciu ofert na STOEN, ale nie powiedział, czy Bewag i Vattenfall połączą swoje siły w tym przetargu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY AZOTOWE "PUŁAWY" SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szwedzki Vattenfall umacnia pozycję w Niemczech