Szybciej i wydajniej dzięki robotom

opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Automatyzacja procesów finansowych przyspiesza — zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Po rozwiązania z zakresu robotyzacji sięga coraz więcej przedsiębiorstw, a w tym również banków. Jedna z najstarszych brytyjskich instytucji finansowych, Lloyd Banking Group, wydała na wdrożenie strategii cyfrowej aż 750 mln funtów. Jak tłumaczyła Claire Calmejane, odpowiedzialna za przeprowadzenie tego procesu, celem inwestycji było zapewnienie jak najwyższej jakości obsługi dla 12 mln klientów korzystających z platformy bankowości internetowej. Zmiana miała również większych wydajność, z jaką były obsługiwane procesy finansowe.

Gra o milisekundy

Roboty znalazły też swoje miejsce na rynku obrotów papierami wartościowymi. Jeszcze na początku 2017 r. odpowiadały za 21 proc. transakcji na giełdach w Ameryce i za 1 proc. w Europie. Dziś jest to odpowiednio 59 proc. i 39 proc. Warto zauważyć, że gra na giełdach toczy się czasami o milisekundy, a roboty działają o wiele szybciej niż ludzie.

— Dostrzegły to też przedsiębiorstwa, które dzięki automatyzacji były w stanie zwiększyć efektywność procesów finansowych. W przypadku jednej z firm udało się skrócić czas obsługi pojedynczej transakcji z 3 minut do zaledwie 36 sekund. To wzrost wydajności na poziomie 80 proc. Inny z naszych klientów może pochwalić się jeszcze bardziej spektakularną zwyżką, wynoszącą 95 proc. W jego przypadku transakcje, które człowiek obsługiwał w 2,5 minuty, robot księguje w ciągu zaledwie 7,5 sekundy — komentuje Wojciech Cichoń, dyrektor ds. usług biznesowych na Europę w Capgemini.

Zdaniem eksperta trend związany z automatyzacją w najbliższym czasie nie osłabnie.

— Coraz więcej firm, także mniejszych i średnich, będzie decydować się na wdrożenie robotów, bo w dłuższej perspektywie przyczyniają się one do zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów ponoszonych przez spółki. Dzięki sztucznej inteligencji łatwiej można sporządzać analizy i raporty, co z kolei przekłada się na lepsze dopasowanie oferowanych usług i produktów do potrzeb klienta i w efekcie prowadzi do zwiększania zysków — podkreśla Wojciech Cichoń.

W stronę kreatywności

Jak wynika z analizy przeprowadzonej pod koniec 2016 r. przez ekspertów firmy McKinsey, aż 49 proc. procesów biznesowych w Polsce można zautomatyzować, korzystając z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań technologicznych. W przypadku finansów odsetek ten wyniósł 36 proc. Dowodzi to, że potencjał robotyzacji procesów finansowych jest bardzo wysoki, a rola maszyn w firmach zyskuje na znaczeniu. Jednak, wbrew obiegowej opinii, ich obecność nie grozi zwolnieniem ludzi. Przykładowo wdrożenie strategii cyfrowej w Lloyds Banking Group wiązało się z zatrudnieniem tysięcy ekspertów z zakresu automatyzacji w całej Wielkiej Brytanii. Wprawdzie zwolniono część zespołu, którego pracę zastąpiono robotami. Te działania potwierdzają opinię, że automatyzacja procesów finansowych niesie za sobą zmianę zakresu kompetencji, jakie będą pożądane na rynku pracy w najbliższych latach.

Firmy realizujące projekty wdrożeniowe z zakresu automatyzacji przyznają, że zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów od transformacji cyfrowej jest coraz większe.

— W tej chwili jedna czwarta naszego zespołu, w tym połowa kadry menedżerskiej, liczącej ponad 220 osób, to osoby o profilu transformacyjnym. Ich zadaniem jest wdrażanie rozwiązań automatyzacyjnych w firmach będących klientami Capgemini — mówi Wojciech Cichoń.

Warto dodać, że odciążenie pracowników, którzy nie będą musieli wykonywać powtarzalnych, nużących czynności, daje im przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w innym kierunku i wykonywania o wiele bardziej kreatywnych zadań, co przynosi firmie więcej korzyści. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu