Szybciej zarejestrujesz znak towarowy

opublikowano: 11-04-2016, 22:00

W piątek wchodzą w życie przepisy, dzięki którym rozpatrywanie zgłoszeń nowych rozwiązań będzie trwało o połowę krócej.

Od 15 kwietnia zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej. W jej ramach Urząd Patentowy RP (UPRP) wprowadza zmiany w rejestracji znaków towarowych — dotychczas stosowany system badawczy zostanie zmieniony na sprzeciwowy. Co to oznacza w praktyce? Proces weryfikacji zgłoszeń zostanie uproszczony.

— Procedura będzie znacznie krótsza od tej, która obowiązuje w tej chwili. Teraz wynosi ona średnio 14 miesięcy, a w trybie nowego systemu będzie oznaczała uzyskanie ochrony w terminie nawet 6-7 miesięcy od daty zgłoszenia. Jednocześnie z dniem wejścia systemu w życie będzie możliwość uzyskania znacznych ulg związanych zarówno z procedurą zgłoszeniową, jak również z opłatami za ochronę — podkreśla Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

Sprzeciw właściciela

Skąd tak znaczne skrócenie procedury? Do tej pory po złożeniu wniosku o rejestrację znaku towarowego Urząd Patentowy przeprowadzał własne badanie, czy jest ona uprawniona. Oceniane były zarówno podstawowe funkcje znaku towarowego (czyli czy odróżnia się on od innych towarów i usług — tzw. przesłanki bezwzględne) oraz czy nie jest podobny do wcześniej zarejestrowanych znaków zarówno na terenie Polski, jak i krajów UE (tzw. przesłanki względne). W nowym systemie urząd nie będzie brał pod uwagę tych ostatnich przesłanek. Nowe przepisy znacznie zbliżają nasze prawo do rozwiązań stosowanych w UE.

— Będzie to system oparty na możliwości sprzeciwu zgłaszanego przez właściciela znaku, który jest zarejestrowany lub został zgłoszony do rejestracji wcześniej od tego znaku, który ktoś chce potem zarejestrować. Mówiąc inaczej, element podobieństwa nie będzie badany ex officio przez urząd, tylko ten sprzeciw może być zgłaszany przez wcześniej uprawnionych — tłumaczy Alicja Adamczyk.

Możliwa ugoda

Znaki, które zdaniem ekspertów urzędu spełniają przesłanki niezbędne do rejestracji, będą niezwłocznie publikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego (BUP). Natomiast wszystkie zgłoszenia znaków towarowych będą dostępne w bezpłatnej bazie prowadzonej przez UPRP — nie później niż w terminie dwóch miesięcy od daty zgłoszenia. W ciągu trzech miesięcy od publikacji w BUP uprawniony z wcześniejszego prawa będzie mógł zgłosić sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego.

Postępowanie rozpocznie się z dniem wniesienia sprzeciwu. Urząd poinformuje też strony o możliwości ugodowego rozstrzygnięcia sporu w ciągu dwóch miesięcy od doręczenia tej informacji. Jeżeli właściciel znaku zarejestrowanego wcześniej przegapi termin wskazany na złożenie, może jeszcze skorzystać z procedury tzw. unieważnienia. Przejściu z systemu badawczego na sprzeciwowy będzie towarzyszyło także nowe rozporządzenie dotyczące opłat związanych m.in. z ochroną znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Ma ono wprowadzić ujednolicony i prosty system pobierania należności opłat za zgłoszenie i ochronę. Opłaty mają zostać obniżone. Nad projektem rozporządzenia pracuje resort rozwoju. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane