Szybka ścieżka do B+R

opublikowano: 14-10-2019, 22:00

Specjalna pula pieniędzy unijnych popłynie do spółek nawozowych, które prowadzą projekty badawczo-rozwojowe.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) zaktualizowało harmonogram Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) i dorzuciło sporo pieniędzy na kolejny konkurs tematyczny. Najbardziej popularny nabór dla firm, czyli „szybka ścieżka”, wesprze projekty badawcze z branży nawozów przyjaznych dla środowiska. Przedstawiciele biznesu będą mogli składać wnioski o dofinansowanie od 14 listopada do 14 stycznia 2020 r. Pod koniec czerwca weszły w życie nowe regulacje dotyczące wprowadzania nawozów na rynek Unii Europejskiej. Przepisy służą zwiększeniu ich jakości i bezpieczeństwa.

— Zapewniamy szeroki wachlarz wsparcia projektów B+R z POIR. Systematycznie wprowadzamy także rozwiązania, które ułatwiają wnioskodawcom uzyskanie dotacji. Zakres tematyczny konkursu, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), wskazuje kierunki rozwoju rynku nawozów przyjaznych środowisku — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Rządowa agencja wesprze projekty realizowane samodzielnie przez przedsiębiorcę lub przez konsorcjum firm i jednostek naukowych. Co ważne, rolę lidera musi pełnić przedstawiciel biznesu. Budżet konkursu to 200 mln zł. Granty sfinansują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej.

— Od kilku lat coraz wyraźniej widać trendy produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Przedstawiciele firm nawozowych i ośrodków naukowych, którzy rozumieją potrzeby nowoczesnego rolnictwa, dążą do minimalizowania negatywnego wpływu sztucznego nawożenia na glebę, wodę i powietrze. Coraz ważniejsze jest dla nich zmniejszenie strat produkcyjnych i ekonomicznych, a także przekształcanie odpadów w składniki odżywcze dla upraw. Chcemy zachęcić przedsiębiorców i naukowców do rozwijania projektów w tym sektorze — podkreśla dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

W tym roku rządowa agencja ogłosiła już kilka tematycznych konkursów. „Szybka ścieżka” sfinansuje projekty badawcze z branż tworzyw sztucznych i technologii kosmicznych. Oba nabory z budżetami odpowiednio 180 mln zł i 300 mln zł będą trwały do 15 listopada. NCBR prowadzi również konkurs z dotacjami dla MŚP, które mają certyfikat Seal of Excellence. To znak jakości przyznawany przez Komisję Europejską przedsięwzieciom obejmującym przełomowe innowacje. Wnioski o dofinansowanie można składać do 29 listopada. Natomiast do głównego konkursu „szybkiej ścieżki”, który nie wprowadza ograniczeń branżowych, MŚP i duże firmy mogą zgłaszać się do 16 grudnia.

Sprawdź program "Research & Innovation Forum", 13-14 listopada 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy