Szybka ścieżka do wdrożenia nowości

opublikowano: 18-07-2018, 22:00

Nowatorskie pomysły rozkwitną w zespołach badawczych kolejnych małych firm. A wszystko dzięki kolejnej edycji dotacyjnego przeboju.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło najpopularniejszy konkurs z grantami dla przedsiębiorców, którzy stawiają na innowacje i chcą konkurować wynikami prac B+R. „Szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój, ma być również zachętą do rozpoczęcia wspomnianych prac dla firm, które do tej pory nie były nimi zainteresowane.

O wsparcie z dotacyjnego hitu mali i średni gracze będą mogli powalczyć od 16 sierpnia do 14 grudnia. Natomiast 1 sierpnia rządowa agencja ogłosi nabór dla dużych przedsiębiorstw, które będą mogły stanąć w szranki o granty od 3 września do 30 listopada. W każdym z tych dwóch konkursów do podziału między wnioskodawców jest aż 700 mln zł. Podobnie jak w innych naborach NCBR, dotacje wesprą projekty realizowane tylko poza województwem mazowieckim. Nie oznacza to jednak, że z szybkiej ścieżki są wykluczeni przedstawiciele biznesu z Mazowsza (mogą realizować projekty w innych województwach).

Warto podkreślić, że rządowa agencja umożliwiła dużym graczom prowadzenie projektów w konsorcjach. Jeżeli będą realizować dotowane przedsięwzięcie samodzielnie, minimalna wartość jego kosztów kwalifikowanych wynosi 5 mln zł. Taki próg umożliwi im składanie mniejszych projektów. Natomiast w przypadku współpracy z innymi firmami poziom ten powinien sięgać 10 mln zł.

„Szybka ścieżka” finansuje nawet 80 proc. kosztów przedsięwzięcia. W ten sposób NCBR chce ograniczać ryzyko firm związane z podejmowaniem prac B+R. Przedstawiciele biznesu mogą przeznaczyć wsparcie na projekty obejmujące badania przemysłowe i prace rozwojowe. W przypadku pierwszego rodzajuprzedsięwzięć maksymalne dofinansowanie wynosi 20 mln EUR. Natomiast firmy, które stawiają na prace rozwojowe, dostaną wsparcie w wysokości 15 mln EUR. W tym roku NCBR umożliwiło też przedsiębiorcom finansowanie prac przedwdrożeniowych. Efektem projektów B+R powinny być nowe technologie, produkty lub usługi.

Również w tym roku rządowa agencja wprowadziła zmiany w ocenie projektów. Po pozytywnej weryfikacji formalnej przedsięwzięcia zostaną poddane opinii ekspertów. Przedsiębiorcy będą mieć możliwość uzupełnienia wniosków pod względem merytorycznym.

Innowator może zdobyć w sumie 28 pkt. Aby otrzymać dotację, projekt powinien uzyskać co najmniej 18 pkt. Co ważne, musi spełnić minimalny próg punktowy w każdym kryterium. Istotne jest również to, aby przedsiębiorcy mieli pewność, że proponowane przez nich nowości uda się wdrożyć, a rynek będzie ich potrzebował. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu