Szybka ścieżka znów otwarta

opublikowano: 04-04-2016, 22:00

MSP mogą składać wnioski o dotacje na innowacyjne projekty w kolejnej edycji najpopularniejszego instrumentu nowej perspektywy.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) otworzyło pierwszy w tym roku nabór wniosków do jednego ze swoich flagowych działań — 1.1.1 programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Instrument znany jako „szybka ścieżka” tym razem ma dla przedsiębiorców 750 mln zł. Dostaną oni pieniądze na projekty obejmujące badania przemysłowe i prace rozwojowe nad produktami i rozwiązaniami technologicznymi, które pozwolą im rozwinąć prowadzony biznes i wzmocnić konkurencyjność. Warto przypomnieć, że ubiegłoroczna edycja „szybkiej ścieżki” cieszyła się wśród biznesu ogromną popularnością. Przedsiębiorcy złożyli do NCBR prawie 2 tys. wniosków o wartości siedmiokrotnie przekraczającej założony budżet programu. — Mamy wielu przedsiębiorców i badaczy, którzy potrafią zbudować pomost między biznesem a nauką. Połączenie tych dwóch obszarów to klucz do sukcesu. Ale tego typu działania wymagają wsparcia od państwa. Nauka i biznes powinny się przenikać, wspólnie tworząc trzon rozwoju polskich innowacji. Jesteśmy na dobrej drodze, czego dowodzi niesłabnące zainteresowanie programem „szybka ścieżka”. Dlatego ogłaszamy kolejną jej edycję skierowaną do sektora MSP — mówi Jarosław Gowin, minister nauki, resortu, którego agencją jest NCBR.

Prostsze zasady

„Szybka ścieżka” w nowej perspektywie ma zasady bardziej przyjazne przedsiębiorcom. W naborze jest znacznie mniej formalności, a czas od złożenia wniosku do wydania decyzji o dofinansowaniu został skrócony do około 60 dni. Wniosek można wypełnić i złożyć drogą elektroniczną. — Kładziemy nacisk na wdrożenie wyników prac B+R do praktyki gospodarczej. Dlatego wnioski są oceniane przez niezależnych ekspertów biznesowych i naukowych, którzy mają za zadanie zweryfikować, czy projekt jest innowacyjny i w jaki sposób odpowiada na zapotrzebowanie rynku — zaznacza prof. Jerzy Kątcki, wicedyrektor NCBR. Co ważne, tematyka projektów musi wpisywać się w jedną z tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji. Bruksela sfinansuje nawet do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia — wszystko zależy od wielkości firmy i charakteru projektu.

— Zasady konkursu są klarowne, a ocena wniosków szybka. Jesteśmy teraz na etapie rozwijania systemu, który pozwoli nam skomercjalizować technologię innowacyjną na skalę światową — mówi Olga Malinkiewicz, która otrzymała dotację w jednej z poprzednich edycji „szybkiej ścieżki”.

Twórczyni rewolucyjnej technologii perowskitowej w ramach firmy Saule Technologies pracuje nad ogniwami fotowoltaicznymi,które będzie można nadrukowywać na cienkiej folii i umieszczać w telefonach komórkowych i na ścianach budynków. Grant z „szybkiej ścieżki” otrzymała też firma Platige Image. Tworzy ona innowacyjny system, za pomocą którego możliwe będzie generowanie interaktywnej cyfrowej scenografii w czasie rzeczywistym. Technologia będzie wykorzystywana m.in. podczas spektakli teatralnych i innych wydarzeń realizowanych na żywo, w których kluczowe znaczenie ma wirtualna oprawa wizualna.

Jeszcze dwie szanse

Rozpoczęty nabór to jeden z trzech, które odbędą się w tym roku. Duże firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie od 1 czerwca do 11 lipca (czeka na nie łącznie 1 mld zł). Natomiast przedsiębiorcy MSP planujący projekty w regionach słabiej rozwiniętych staną w szranki o dotacje we wrześniu i październiku. Pula konkursu to 750 mln zł. © Ⓟ

29.07 Do tego dnia przedsiębiorcy mogą składać wnioski w nowym konkursie „szybkiej ścieżki”. WIĘCEJ INFORMACJI: www.ncbr.gov.pl/fundusze- -europejskie/poir/konkursy/ konkurs1111-2016/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu