Szybkie obrady nad pakietem odpadowym

Barbara Werpechowska
opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Do 2 lipca 2018 r. posłowie w komisjach zajmą się nowelizacją dwóch ustaw — o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Ma to pomóc w walce z podpaleniami wysypisk. Ministerstwo Środowiska liczy, że pakiet odpadowy wejdzie w życie 1 września 2018 r. i pozwoli na lepszą kontrolę podmiotów zbierających, magazynujących i przetwarzających odpady. Wiele organizacji krytykuje propozycje tych rozwiązań. Ustawa ograniczy recykling, utrudniając realizację wymagań unijnych — ostrzega Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Pracodawcy z branży elektroodpadów też wskazują na niebezpieczeństwo. Chodzi o art. 41b mówiący, że zbieraniem i przetwarzaniem elektroodpadów mogą się zajmować jedynie przedsiębiorcy posiadający prawo własności do nieruchomości, w których taka działalność jest prowadzona.

W przypadku sklepów z AGD czy elektroniką, do których klienci przynoszą zużyty sprzęt, jest to warunek nie do spełnienia. BCC przypomina, że minister chce budować Bazę Danych Odpadowych, podczas gdy w dziewięciu województwach już działa elektroniczny system sprawozdawczy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Werpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu